Spadki na giełdach w Europie

PAP
opublikowano: 11-04-2018, 09:53
aktualizacja: 11-04-2018, 09:55

Giełdy akcji w zachodniej Europie na minusach. Na rynkach na razie brak świeżych katalizatorów, po tym gdy złagodniały napięcia handlowe pomiędzy USA a Chin. Z radarów inwestorów nie schodzi jednak geopolityka - nad rynkami "wisi" sprawa Syrii - podają maklerzy.

Europejska agencja kontroli ruchu lotniczego Eurocontrol ostrzegła we wtorek linie lotnicze, aby zwiększyły czujność w rejonie wschodniej części Morza Śródziemnego w związku z możliwością ataku z powietrza na cele w Syrii w ciągu najbliższych 72 godzin.

W komunikacie agencji podano, że podczas ataku mogą zostać użyte pociski rakietowe powietrze - ziemia oraz rakiety samosterujące, które mogą zagrozić przelatującym samolotom pasażerskim.

"Rynek jest bardzo zmienny. Jeszcze jest wiele potencjalnych źródeł awersji do ryzyka, które tylko czekają na +rozpalenie+" - ocenia Stephen Innes, ekonomista Oanda Corp. w Singapurze.

"Na początek to sprawa Muellera, Syria, Iran" - wylicza. "Wciąż też nie wiemy jak będą wyglądać relacje Trump-Kim" - dodaje.

Innes wskazuje, że na obecnym rynku trudno jest utrzymać jakiś stały punkt widzenia.

"Niesamowicie trudno jest na tym rynku utrzymać jakiś stały punkt widzenia i myślę, że właśnie dlatego codziennie widzimy wahania dynamiki ryzyka" - ocenia.

We wtorek indeksy na Wall Street wzrosły o prawie 2 proc., Europa też zakończyła handel ze zwyżkami, a apetyt na ryzyko wspierały pojednawcze sygnały ze strony prezydenta Chin w kierunku USA.

Prezydent Chin Xi Jinping zapewnił we wtorek, że Chiny będą dalej otwierały swoją gospodarkę, obniżą w tym roku cła na niektóre towary i wzmocnią ochronę własności intelektualnej.

W odpowiedzi na to prezydent USA Donald Trump pochwalił koncyliacyjną tonację wystąpienia chińskiego prezydenta, które sygnalizuje, że Pekin chce rozładować napiętą sytuację na rynkach związaną ze sporem handlowym USA-Chiny.

Uwaga inwestorów powraca na razie do globalnej gospodarki i perspektyw cen inflacyjnych.

W środę Chińczycy podali, że ceny konsumpcyjne wzrosły w marcu o 2,1 proc. rdr. Analitycy spodziewali się wzrostu o 2,6 proc. wobec wzrostu o 2,9 proc. miesiąc wcześniej. Wskaźnik spadł z 4-letniego maksimum.

Ceny producenta PPI wzrosły zaś w III rdr o 3,1 proc., po wzroście poprzednio o 3,7 proc. - wynika z danych statystycznych. Analitycy spodziewali się wzrostu PPI o 3,3 proc. PPI spowalnia od 5 miesięcy.

O 10.30 w W.Brytanii zostanie opublikowana informacja o produkcji przemysłu w II.

O 14.30 inwestorzy poznają wskaźnik CPI w USA w III, a o 20.00 raport z posiedzenia Fed, tzw. minutes.

Na rynku walutowym w środę euro zyskuje 0,2 proc. do 1,2376 USD, podobnie jak brytyjski funt, wyceniany po 1,4204 USD, i japoński jen - na poziomie 107,01 za dolara USA.

Rentowność 10-letnich amerykańskich papierów skarbowych spada o 1 pkt bazowy do 2,79 proc.

Ropa na NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 0,5 proc. do 65,19 USD za baryłkę.

Miedź na Comex w Nowym Jorku traci 0,6 proc. do 3,12 USD za funt.

Drożeje złoto - o 0,4 proc. do 1.345,09 USD za funt - najwyżej od ponad 2 tygodni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Spadki na giełdach w Europie