Spadki na GPW pod wpływem przeceny na Wall Street

  • PAP
opublikowano: 17-09-2021, 18:42

Spadkami o 0,3-1,0 proc. zakończyły sesję główne indeksy GPW. Nastroje na rynku znacznie pogorszyły się pod wpływem spadkowego początku sesji na Wall Street.

Mijający tydzień należał do spółek wchodzących w skład mWIG40 - indeks zyskał w ciągu ostatnich pięciu sesji 1,3 proc., 3-krotnie poprawiając 14-letnie maksimum. W ocenie dyrektora departamentu analiz i doradztwa Noble Securities Sobiesława Kozłowskiego, umacniający się dolar może być sygnałem spadku notowań na rynkach wschodzących w nadchodzącym tygodniu.

"Uwagę na piątkowej sesji zwróciły podwyższone obroty, co związane było z wygasaniem instrumentów pochodnych na WIG20. W perspektywie kolejnego tygodnia istotny jest wzrost wartości dolara - Dollar Index z dużym impetem pokonał poziom 93 pkt., co pogarsza perspektywy surowców i rynków akcji zaliczanych do emerging markets. Wzrosły też rentowności polskich 10-letnich obligacji i wydaje się, że na dłużej zadomowiły się powyżej 2 proc. To wskazuje, że otoczenie nie sprzyja wzrostom na krajowym rynku akcji, być może w przyszłym tygodniu czeka nas cofnięcie" - powiedział PAP Biznes Sobiesław Kozłowski.

Na wynik piątkowych notowań największy wpływ miało rozpoczęcie handlu w USA, gdzie indeksy S&P500 i Nasdaq Comp. zaczęły notowania 0,1-0,2 proc. na minusie. Pierwsze minuty notowań przyniosły pogłębienie spadków na Wall Street. Kiedy GPW kończyła notowania S&P 500 zniżkował ok. 0,6 proc., a Nasdaq Comp. spadał o 0,7 proc. Spadkowy początek sesji w USA sprawił, że WIG20, który większość notowań spędził w konsolidacji między 2.345 i 2.355 pkt., w ciągu godziny stracił ponad 20 pkt.

Ostatecznie na zamknięciu, które wypadło w pobliżu dziennego minimum, WIG20 spadł o 1,0 proc. do 2.333,01 pkt. Indeks zakończył sesję na najniższym poziomie we wrześniu, oddalając się od 3-letniego maksimum z początku miesiąca na 3,6 proc.

Także główne rynki europejskie nie pomogły GPW - na większości dominowały spadki. Kiedy kończyły się notowania w Warszawie, niemiecki DAX zniżkował o 1,1 proc.

Pozostałe główne indeksy GPW również zakończyły piątkową sesję spadkami, choć najmocniejszy ostatnio mWIG40 znalazł się na minusie dopiero na fixingu kończącym notowania. WIG zniżkował o 0,8 proc. do 71.107,64 pkt., mWIG40 spadł o 0,3 proc. do 5.349,37 pkt., a sWIG80 po zniżce o 0,6 proc. zamknął piątek na poziomie 21.420,57 pkt.

Liderem GPW w mijającym tygodniu był mWIG40, który zyskał w ciągu tygodnia 1,3 proc., poprawiając w poniedziałek, wtorek i środę 14-letnie maksimum. Liderem wzrostów był Mabion - notowania działającej w sektorze ochrony zdrowia spółki poszły w górę ponad 30 proc. w ciągu tygodnia.

W piątek obroty akcjami przekroczyły 2,2 mld zł, z czego 1,83 mld zł przypadło na firmy z WIG20. Duża część obrotów miała miejsce na fixingu zamykającym notowania, co było spowodowane zamykaniem pozycji, w związku z wygasaniem instrumentów pochodnych. W efekcie obroty akcjami 9 spółek przekroczyły 100 mln zł. Liderem był CD Projekt (210,6 mln zł), wyprzedzając KGHM (193,8 mln zł) i PKN Orlen (185,7 mln zł).

Spośród 15 indeksów branżowych 10 zakończyło sesję na minusie, a ponad 2-proc. spadek zanotował WIG-Telekomunikacja. Dwa indeksy - WIG-Leki i WIG-Media - zyskały ponad 2 proc.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W WIG20 wzrostem o ponad 2 proc. wyróżniły się akcje JSW i Allegro, ale generalnie notowania największych spółek rządziła podaż. Na minusie sesję zakończyło 16 firm, w tym Cyfrowy Polsat, PKO BP i Pekao straciły ponad 2 proc.

Uwagę Sobiesława Kozłowskiego zwróciły notowania Mercatora, które w trakcie sesji znajdowały się nawet 3 proc. na plusie, ale zakończyły piątek spadkiem o 1,3 proc. do 166,1 zł.

"Kurs nie zdołał pokonać oporu w okolicach 170 zł, co może oznaczać powrót do trendu spadkowego. Top Glov, największy producent rękawic medycznych na świecie, poinformował przy okazji publikacji wyników, że spodziewa się w tym roku 18-proc. wzrostu produkcji rękwic i spadku cen o 16 proc. To sprawia, że perspektywy Mercatora nie wyglądają najlepiej" - zwrócił uwagę Kozłowski.

W mWIG40, który przez większość notowań utrzymywał się na niewielkim plusie, liderem wzrostów był Mabion. Kurs akcji wzrósł o 8,1 proc. do 77,7 zł i znalazł się na najwyższym poziomie od trzech miesięcy. W czwartek w trakcie sesji spółka podała, że pierwsze podanie leku MabionCD20 pacjentowi w ramach badania klinicznego planowanego jest na IV kw. 2021 roku. Mabion poinformował także, że prace związane z transferem procesu produkcji szczepionki amerykańskiej firmy Novavax przeciw COVID-19 zostały zakończone i Mabion jest gotowy do rozpoczęcia produkcji w skali komercyjnej.

W gronie liderów wzrostów w mWIG40 znalazły się także Asbis i Famur, których akcje poszły w górę po ponad 4 proc. Asbis zakończył sesję na poziomie 27,25 zł, poprawiając historyczny rekord z początku sierpnia o 5 groszy.

Po publikacji wyników poniżej konsensusu liderem spadków w mWIG40 była Amica. Notowania spadły o 4,4 proc. do 151,8 zł, najniższego poziomu od ponad miesiąca. Spółka podała w raporcie, że w II kw. 2021 r. miała 21,1 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy j.d. Wynik był o 17,9 proc. niższy od konsensusu PAP Biznes i 9,1 proc. niższy niż przed rokiem.

Z kolei po nieco wyższych od oczekiwań wynikach o 4,8 proc. poszły w górę notowania Archicomu, osiągając na zamknięciu 21,50 zł. Spółka podała, że zysk netto przypadający na akcjonariuszy j.d. wyniósł w II kw. 2021 r. 3,3 mln zł, podczas gdy analitycy oczekiwali wyniku na poziomie 3 mln zł. Jednocześnie wypracowany zysk był 92 proc. niższy niż rok wcześniej.

"Do końca września czeka nas wysyp raportów finansowych spółek, w tym ok. 50 poda rezultaty za I półrocze i II kwartał 30 września. Reakcje na wyniki czasem bywają gwałtowne" - zwrócił uwagę Kozłowski.

Pod względem skali wzrostu Archicom ustąpił w sWIG80 jedynie Kogeneracji i Trakcji, których kursy zwyżkowały po ponad 5 proc.

Największe obroty w sWIG80 (12,7 mln zł) zanotowała Bogdanka, której notowania spadły o 4,5 proc. do 37,75 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane