Spadki na koniec wzrostowego miesiąca na Wall Street

opublikowano: 30-04-2021, 22:45

Na zamknięciu piątkowej sesji Dow Jones spadał o 0,5 proc., S&P500 tracił 0,7 proc., a Nasdaq zniżkował o 0,9 proc. W kwietniu Dow Jones wzrósł o 2,7 proc. i był to jego trzeci wzrostowy miesiąc z rzędu. Nasdaq, dla którego był to szósty z rzędu wzrostowy miesiąc, zyskał w kwietniu 5,4 proc. Wartość S&P500 poszła w górę w kwietniu o 5,2 proc. i był to jak dotąd najlepszy w tym roku miesiąc indeksu.

Podczas piątkowej sesji wartość głównych indeksów zmieniała się w niewielkim zakresie. Lepsze niż oczekiwano wyniki kwartalne i prognozy Amazon.com i spadek rentowności obligacji nie poprawiły nastrojów rynku. Popsuł je natomiast Robert Kaplan, szef Fed w Dallas, ogłaszając potrzebę rozpoczęcia rozmowy na temat ograniczania wsparcia dla gospodarki przez bank centralny. Jako argument wskazał wysokie wyceny akcji. Mówił także o „przesadzie i nierównowadze” na rynkach. Dolar wyraźnie się umacniał, co było negatywne dla notowanych w amerykańskiej walucie aktywów. Opublikowane w piątek dane o dochodach i wydatkach konsumentów były „jastrzębie”, mogły wzmocnić obawy inwestorów obawiających się szybkiego wzrostu inflacji. Rentowność obligacji USA spadła w piątek, ale przez tydzień wzrosła, w przypadku „dziesięciolatek” najmocniej od miesiąca.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Staniało prawie 75 proc. spółek wchodzących w skład S&P500. Najmocniej taniał Twitter (15 proc.), który rozczarował inwestorów słabą prognozą przychodów i nowych użytkowników w związku ze słabnięciem koniunktury, której spółce zapewniła pandemia. Podaż przeważała w 7 z 11 głównych segmentach S&P500. Najmocniej taniały spółki materiałowe (-1,1 proc.), IT (-1,4 proc.) i energii (-2,7 proc.). Najlepiej na tle rynku wyglądały segmenty dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych (0,3 proc.), nieruchomości (0,6 proc.) i użyteczności publicznej (0,8 proc.).

Staniało 21 z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones. Najmocniej spadły kursy Chevron (-3,6 proc.), Dow Inc. (-2,4 proc.) i salesforce.com (-1,7 proc.). Po przeciwnej stronie tabeli znalazły się Verizon (0,8 proc.) oraz dwóch producentów leków: Merck & Co. (1,1 proc.) oraz Amgen (2,1 proc.).

Na Nasdaq staniało prawie 70 proc. z 3,7 tys. notowanych na tym rynku spółek. Spadły kursy większości technologicznych blue chipów. W grupie FAANG zdrożał jedynie Netflix (0,9 proc.). Akcje Amazon.com, pomimo bardzo dobrego raportu kwartalnego, taniały na zamknięciu o 0,1 proc. Przez całą sesję drożały akcje Tesli (4,8 proc.). Wskazywano, że to wynik krążących spekulacji na temat zamówień dostawców spółki sugerujących, że Tesla może szykować się do wyprodukowania 1 mln aut w tym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane