Spadki na rynkach akcji

Marek Druś
opublikowano: 19-12-2006, 00:00

Giełdy w USA zaczęły tydzień spadkami. Inwestorzy pozbywali się akcji spółek branży naftowej, co wiązało się z wyraźnym spadkiem cen ropy i gazu. Najmocniej przecenionym blue chipem ze średniej Dow Jones był ExxonMobil.

Do spadków przyczynił się również wysoki poziom cen. Wartość indeksów jest wyśrubowana. Dow Jones osiągnął w piątek historyczne maksimum, S&P500 znajduje się w pobliżu sześcioletniego szczytu. Citigroup, największa na świecie grupa finansowa, osiągnęła najwyższy kurs w historii. Poza wysokimi cenami niechęć inwestorów do zakupów można także tłumaczyć oczekiwaniem na wtorkowe dane o cenach produkcji sprzedanej w listopadzie. Nowe wiadomości z rynku fuzji i przejęć tym razem nie pomogły rynkom. Największą ogłoszoną transakcją była w poniedziałek oferta kupna za 26 mld USD spółki Caremark RX przez Express Scripts, jej rywala na rynku usług medycznych. Akcje obu spółek zdrożały. Spadł natomiast kurs Biomet, producenta sztucznych stawów, którego za ponad 10 mld USD przejmują fundusze private equity.

Europejskie giełdy przerwały długą serię wzrostów i także zaczęły tydzień spadkami. DJ Stoxx 600 zanotował pierwszą zniżkę w grudniu. Spadek notowań ropy spowodował przecenę akcji spółek naftowych, m.in. brytyjskiego BP i francuskiego Total. Rekordowo drożał Norsk Hydro. Spowodowała to wiadomość o planowanej fuzji spółki ze Statoilem, jej największym krajowym rywalem. Mocno poszedł w górę kurs Smith & Nephew. Przejęcie amerykańskiego Biomet zwiększa prawdopodobieństwo, że brytyjski producent sprzętu medycznego może być celem funduszy private equity, uważają analitycy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu