Spadki na Wall Street

MD
opublikowano: 10-02-2010, 22:42

Na zamknięciu Dow Jones tracił 0,2 proc., ale utrzymał się powyżej 10.000 pkt. S&P500 kończył sesję 0,22 proc. zniżką. Nasdaq spadał o 0,14 proc.

Amerykańscy inwestorzy stracili cały optymizm wywołany we wtorek wiadomością o planowanej pomocy Unii Europejskiej dla Grecji. W środę zabrakło oczekiwanych przez rynek konkretów. Agencja Reuters poinformowała ponadto, powołując się na źródło we francuskiej dyplomacji, że ministrowie finansów państw eurolandu nie doszli jeszcze do porozumienia w sprawie pomocy dla Grecji i ogłoszenie ich wspólnego stanowiska po czwarkowym szczycie jest bardzo mało prawdopodobne. Nie poprawiły nastrojów także dane makro. Deficyt handlowy USA wzrósł w grudniu znacznie mocniej niż oczekiwano i okazał się najwyższy od 12 miesięcy. Ochotę do kupna akcji zmniejszył również opublikowany tekst wystąpienia szefa Fed, Bena Bernanke, przed Komisją Usług Finansowych Izby Reprezentantów. Dał on w nim najbardziej konkretny do tej pory opis „strategii wyjścia” banku centralnego z polityki stymulacji gospodarki. Pierwsza reakcja na  przedstawione przez szefa Fed koncepcje nie była pozytywna, ale nie wywołała także dużej reakcji. Agencje piszą także, że na środowe notowania na Wall Street wpływ miała fatalna pogoda. Z powodu znacznych opadów śniegu, paraliżującym życie miasta, na nowojorskim rynku akcji spadły obroty.

Spośród 10 głównych segmentów S&P500 wzrostem kończył tylko jeden. Indeks segmentu finansowego wzrósł o 0,8 proc., m.in. dzięki wyraźnym wzrostom kursów największych pod względem kapitalizacji spółek, JP Morgan, Bank of America, czy Wells Fargo, jak i mniejszych, jak AIG, którego akcje zdrożały o prawie 27 proc. po ogłoszeniu iż zamierza ono sprzedać spółkę Alico.

Pozostałe 9 segmentów S&P500 zaliczyło spadek. Największy, segmenty energii, ochrony zdrowia i użyteczności publicznej (wszystkie po -0,5 proc.) oraz segment spółek materiałowych (0,7 proc.).  
Z 30 blue chipów wchodzących w skład średniej Dow Jones spadła wartość 20. Najmocniej taniały akcje spółek materiałowych: Alcoa (-0,9 proc.) i Dupont (-1,5 proc.). Trzy najmocniej drożejące blue chipy, to: Bank of America (1,4 proc.), JP Morgan (1,25 proc.) i Walt Disney (0,6 proc.).
MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane