Czytasz dzięki

Spadki na WIG20, schłodzenie nastrojów na rynkach

Konrad Ryczko, DM BOŚ
opublikowano: 14-05-2020, 17:50

Czwartkowy handel na giełdzie w Warszawie zakończył się spadkiem głównego indeksu, WIG20, o 2,18%.

mWIG40 zniżkował o 2,36%, a sWIG80 „oddał” 1,5%. Najsłabszym sub-indeksem był dziś WIG-Odzież ze spadkiem -4,08%. Jednym indeksem, który zakończył sesję zwyżką był WIG-Telekom. Warto ponadto odnotować 5,9% zniżkę indeksu NC. Obroty na szerokim rynku wyniosły 941 mln z czego blisko 730 mln przypadło na WIG20.

Dzisiejszy obrót w Europie charakteryzował się niższymi otwarciami, pogłębieniem zniżki przy starcie sesji w USA (wraz z wnioskami bezrobotnych) oraz odbiciem kwotowań tuż przed zamknięciem rynków kasowych. Od początku tygodnia na rynku widoczne jest lekkie pogorszenie nastrojów tłumaczone częściowo obawami o drugą falę zachorowań oraz umniejszeniem prawdopodobieństwa scenariusza odbicia gospodarczego  w kształcie litery V. Dodatkowo FED dość kategorycznie odciął się od scenariusza wprowadzenia ujemnych stóp procentowych.

Lokalnie, w ramach WIG20, jedynie walory Orange zakończyły sesję na plusach (0,15%) podczas gdy 18 spółek (Play zakończył obrót na 0%) zniżkowało. Ponad 3% spadki zanotował Tauron, CCC, mBank, JSW, LPP czy Alior. Lokalnie poranek zdominowały został przez reakcje inwestorów na raporty za I kw (m.in. KGH, TPE czy CPS). Pozytywną reakcje na raport widać było również na walorach Neuci, które przejściowo rosły o 5,7%. Podwyższone obroty widać było na mniejszych spółkach, gdzie schłodzenie rynku skłoniło część inwestorów do realizacji pozycji. Spadki widoczne były m.in. na mniejszych emitentach gamingowych czy spółkach powiązanych z COVID19. W TOP10 „spadkowiczów” znalazły się dziś m.in. akcje PCCExol (10,45%) czy GlobalCosmed (-10,29%). Po wzrostowej stronie tabeli widniały m.in. akcje Radpolu (+19% po wezwaniu na akcje spółki).

Z rynkowego punktu widzenia dzisiejsze spadki zbliżają nas do ponownego testu dolnego ograniczenia konsolidacji na WIG20 z zakresu 1550-1670 pkt. Ostatecznie amerykańskie indeksy odbiły w kierunku punktu odniesienia co pozwoliło na lekkie odreagowanie m.in. na DAX'ie, niemniej widoczne jest ewidentne schłodzenie nastrojów na rynkach.

 

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, DM BOŚ

Polecane