Spadki Siemens Energy po oskarżeniu GE o kradzież tajemnic handlowych

ARŻ,Bloomberg
opublikowano: 15-01-2021, 10:33

Akcje Siemens Energy spadły w piątek po tym,gdy General Electric oskarżył rywala o kradzież tajemnic handlowych dot. turbin gazowych i wykorzystanie ich do wygrania co najmniej dziewięciu kontraktów o wartości miliardów dolarów.

Siemens Energy
Siemens Energy
Thorsten Wagner

GE twierdzi w pozwie złożonym do sądu, że menedżer z amerykańskiej jednostki Siemens Energy otrzymał tajne informacje na temat turbin gazowych podczas poufnej procedury przetargowej i podzielił się nimi z dziesiątkami kolegów. Niektóre z nich miały zostać wykorzystane do zmiany oferty na lukratywny kontrakt w Wirginii.

Amerykańska firma dodała, że Siemens przez 16 miesięcy ukrywał przeciek i w tym czasie wygrał w sposób nieuczciwy osiem innych przetargów. „Rozległa i skalkulowana kradzież tajemnic handlowych umożliwiła Siemens Energy wygranie kontraktów o wartości miliardów dolarów. Wszystko to kosztem zdolności GE do uczciwego konkurowania” – napisano w pozwie.

Akcje Siemens Energy spadły o 6,5 proc. na początku notowań giełdy we Frankfurcie. Firma wyodrębniona w zeszłym roku z monachijskiego Siemensa powiedziała, że nie otrzymała jeszcze pozwu i dowiedziała się o tym z doniesień prasowych. W sprawie rozpoczęto wewnętrzne dochodzenie.

Skarga złożona przez GE otwiera nowy front w serii amerykańskich starć prawnych między potęgami przemysłowymi o infrastrukturę do wytwarzania energii. Firmy energetyczne zaciekle konkurują o kontrakty na turbinę i usługi, które mogą generować gotówkę przez dziesięciolecia, a jednocześnie o pozycję na rynku przechodzącym transformację w miarę wzrostu popytu na energię wytwarzaną ze źródeł odnawialnych.

Amerykańska firma w sierpniu ub.r. oskarżyła jednostkę Siemensa zajmującą się energetyką wiatrową, Siemens Gamesa Renewable Energy, o bezprawne stosowanie jej technologii chroniącej przed wahaniami mocy. Rozprawę zaplanowano na czerwiec. Niemiecki koncern odpowiedział we wrześniu ub.r. pozwem za naruszenie jego patentów przez oddział GE na Florydzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane