Spadki światowych akcji po niepokojących wiadomościach z Chin

opublikowano: 21-11-2022, 12:28
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Światowe giełdy i ceny ropy spadają w poniedziałek, ponieważ nowe ograniczenia związane z wirusem COVID-19 w Chinach zaostrzyły obawy o globalne perspektywy gospodarcze – podaje agencja Reutersa.

fot. Paul Yeung/Bloomberg

Dolar będący bezpieczną przystanią zyskał na wartości, podczas gdy krzywa dochodowości amerykańskich obligacji skarbowych pozostała głęboko odwrócona, co świadczy o tym, że inwestorzy pozostają wyczuleni na ryzyko globalnej recesji.

Najbardziej zaludniona dzielnica Pekinu wezwała mieszkańców do pozostania w domu w poniedziałek, ponieważ liczba przypadków wirusa COVID-19 w mieście wzrosła, podczas gdy co najmniej jedna dzielnica w Kantonie została zamknięta na pięć dni.

Spowodowało to spadki na głównych giełdach europejskich, przy czym rynki w Londynie, Frankfurcie i Paryżu otworzyły się słabiej, podczas gdy kontrakty terminowe na S&P 500 i kontrakty terminowe na Nasdaq spadły o 0,5 proc.

Najszerszy indeks światowych akcji MSCI spadł o 0,5 proc.

Czwartkowe Święto Dziękczynienia w USA w połączeniu z rozproszeniem uwagi związanym z Mistrzostwami Świata w piłce nożnej może utrudnić handel, podczas gdy wyprzedaże w Black Friday dadzą wgląd w to, jak radzą sobie konsumenci i jak przedstawiają się perspektywy dla akcji detalicznych.

Kurs dolara wzrósł o 0,9 proc. w stosunku do japońskiego jena do poziomu 141,67, najwyższego od 11 listopada. Zarówno kurs funta, jak i euro spadły po 0,8 proc., oddalając się od 18-tygodniowych maksimów z zeszłego tygodnia.

Notowania chińskiego juana zeszły w dół w poniedziałek do 10-dniowego minimum w stosunku do dolara, ponieważ pogarszająca się liczba infekcji COVID-19 i nowe ograniczenia w mobilności pogorszyły nastroje na rynku.

Cena ropy Brent spadła o 1 proc. do 86,71 USD, podczas gdy kontrakty terminowe na ropę w USA straciły 0,5 proc., dochodząc do poziomu do 79,71 USD za baryłkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Reuters

Polecane