Spadki za granicą ciągną GPW w dół

Włodzimierz Uniszewski
31-01-2008, 10:50

Początkowa niepewność widoczna na  europejskich rynkach po otwarciu notowań zamieniła się już w wyprzedaż. Indeksy nie wytrzymały presji ponownie spadających amerykańskich kontraktów i wykreśliły czarne świece.

Dax traci prawie 1,5 proc, a spadki w Londynie i Paryżu są niewiele mniejsze. Wygląda na to, że zamieszanie wokół amerykańskich ubezpieczycieli obligacyjnych wywoła jednak dzisiaj reperkusje, chyba że przed obniżką ratingu w ostatniej chwili uratuje te firmy dokapitalizowanie.

Za spadkami stoi informacja z USA, że największa na świecie z tych firm – MBIA, ogłosiła dzisiaj potężną stratę po dokonaniu odpisu wielkości 3,5 mld. USD. Spółka co prawda pozyskała jednocześnie 500 mld. USD nowego kapitału i obietnicę takiej samej sumy w niedalekiej przyszłości, ale agencja S&P nie wyklucza obniżenia ratingu, gdyż zastrzyk kapitałowy może być niewystarczający.

Rozczarowanie brakiem reakcji na decyzję Fed i minorowe nastroje na rynkach zagranicznych uderzyły w GPW. Podaż coraz silniej przyciska, a indeksy systematycznie się osuwają. Wig20 nie był dzisiaj w stanie nawet na moment wyjść nad poziom wczorajszego zamknięcia. Realizacja zysków na TPSA i słaba postawa pozostałych najcięższych spółek przesądziła o losach indeksu, który traci obecnie 1,5 proc. Poza PKN wszystkie są obecnie słabsze od indeksu. Stawkę blue chipów zamyka BRE, spadając prawie 5 proc. po ogłoszeniu wyników, które okazały się o 10 proc. gorsze od prognozy.  Najlepiej radzi sobie sektor medialny – Agora i TVN oscylują wokół zera.

Kontrakty na DJI tracą obecnie ok. 70 pkt. i nie zapowiada to zysków na dzisiejszej sesji. W dłuższym terminie niższe stopy procentowe w USA powinny ustabilizować sytuację, ale w tej chwili inwestorzy skupiają się na bezpośrednich zagrożeniach w sektorze finansowym. Obawiają się, że pozytywne skutki decyzji Fed mogą ujawnić się zbyt późno, aby powstrzymać falę strat związanych z przeszacowaniem w dół wartości obligacji strukturyzowanych. o 14.30 rynki poznają tygodniową liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA oraz wydatki i dochody Amerykanów, a o 15.45 zostanie opublikowany indeks Chicago PMI.

Włodzimierz Uniszewski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Włodzimierz Uniszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Spadki za granicą ciągną GPW w dół