Spadkowe zamknięcie tygodnia w USA

opublikowano: 23-09-2016, 22:06

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła przerwanie trzydniowej serii wzrostów, będącej następstwem optymizmu związanego z oczekiwaniami, że Rezerwa Federalna utrzyma dotychczasowy poziom stóp w najbliższym czasie.

Korektę wywołała m.in. przecena ropy negatywnie przekładająca się na wyceny walorów koncernów energetyczno-paliwowych oraz chęć realizacji krótkoterminowych zysków po ostatniej zwyżce.

NYSE, Wall Street
NYSE, Wall Street
Bloomberg

Ropa traciła na wartości z powodu spekulacji, że Arabia Saudyjska i Iran uczyniły niewielki postęp w osiągnięciu porozumienia przed spotkaniem OPEC w sprawie zamrożenie poziomów produkcyjnych. 

Z istotnych danych makro najważniejszym odczytem w piątek był wskaźnik PMI dla przemysłu. Według wstępnego oszacowania spadł on we wrześniu mocniej niż oczekiwano z 52 do 51,4 pkt (prognoza wynosiła 51,9 pkt).

Oprócz wspomnianych wcześniej spółek związanych z ropą wyceny indeksów podkopywały też w istotny sposób walory Facebook i Apple. W przypadku pierwszej z nich, przecenę wywołały doniesienia Wall Street Journal, że najpopularniejszy portal społecznościowy przeszacował czas oglądania reklam wideo.

Z kolei gwiazdą piątkowej sesji zostały papiery Twittera. Kurs serwisu z miniblogami zyskiwał chwilami ponad 20 proc. po tym jak pojawiły się informacje, że szykuje się on do sprzedaży. 

Na finiszu piątkowych notowań indeks DJ IA tracił 0,71 proc. Wskaźnik S&P500 zniżkował o 0,57 proc. zaś technologiczny Nasdaq o 0,63 proc. W skali tygodnia indeksy zyskały jednak odpowiednio: 0,8 proc. i 1.2  proc. w przypadku S&P i Nasdaq.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane