Spadkowe zamknięcie udanego miesiąca

Kończąca kwiecień sesja na Wall Street zakończyła się przeceną głównych indeksów. Wzmożona podaż implikowana była przede wszystkim najsłabszym od trzech lat odczytem dotyczącym dynamiki wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale.

PKB Stanów Zjednoczonych w pierwszych trzech miesiącach tego roku zwiększył się o zaledwie 0,7 proc. w skali roku, znacznie poniżej mediany oczekiwań ekonomistów, która wynosiła 1,2 proc. Kwartał wcześniej amerykańska gospodarka rosła w tempie 2,1 proc. Powodem tak słabego wzrostu były przede wszystkim znikomy wzrost wydatków konsumenckich oraz mniejsze inwestycje przedsiębiorców w zapasy.

Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

To niestety budzi obawy o skuteczność zapowiadanej przez prezydenta Donalda Trumpa polityki fiskalno-gospodarczej. 

Kolejny raz uwagę inwestorów przykuwały spółki, które publikowały dane kwartalne. Analitycy oczekują, że zyski spółek z indeksu S&P500 wzrosną o 12,4 proc. w pierwszym kwartale, najmocniej od 2011 r. 

Na wartości traciło 9 z 11 głównych branż wchodzących w skład indeksu S&P500. Najmocniej korekta odczuwalna była w sektorze spółek z rynku nieruchomości.

Ostatecznie na finiszu sesji indeks Dow Jones IA tracił 0,20 proc. Wskaźnik S&P zniżkował o 0,19 proc. zaś technologiczny Nasdaq o 0,02 proc. W skali całego miesiąca indeksy zyskały odpowiednio: 1,3; 0,9 i 2,3 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spadkowe zamknięcie udanego miesiąca