Spadkowy lipiec

Łukasz Bugaj, DM BOŚ
opublikowano: 31-07-2014, 20:09

Ostatni dzień miesiąca w opinii niektórych przynosić powinien pozytywne stopy zwrotu w procesie tzw. „strojenia okien”.

Czasami rzeczywiście mamy do czynienia z tym zjawiskiem, ale dzisiejsza sesja jego z pewnością nie przypominała. Obserwowaliśmy bowiem kontynuację wczorajszej słabości wywołanej niepokojem o „wojnę handlową” z Rosją.

Niestety tak to już jest, że nasz kraj jest najłatwiejszym celem dla Moskwy do wymierzenia swoim odwetowych sankcji i wczoraj spotkało to głównie krajowych sadowników. Na giełdzie obecni oni nie są, ale inwestorzy bardzo sobie wzięli do serca możliwe negatywne reperkusje względem innych gałęzi gospodarki. Wydawało się, że dzisiaj powinno już być spokojniej i po części rzeczywiście tak było.

W sektorze małych czy średnich spółek udało się nawet zanotować niewielkie wzrosty po wczorajszym trudnym dniu, ale to była jedyna pociecha dzisiejszego handlu. Spółki największe ponownie bowiem traciły na wartości, a było to wynikiem słabości rynków otoczenia, gdzie całkiem wyraźnie dominował kolor czerwony. Wydaje się, że Zachód, tak jak my wczoraj, zaczął się bać odwetowych sankcji ze strony Rosji i posłuchu nie znalazły dobre dane z USA czy kolejny uspokajający ton Rezerwy Federalnej, że stopy procentowe szybko za oceanem nie wzrosną. Zniżka indeksu S&P500 o ponad 1% nie jest zjawiskiem częstym i wymuszającym dostosowanie na całym świecie.

Tym samym nasz lokalny WIG20 dzień zamknął strata o ponad 1%, a miesiąc lipiec zniżką o 3,7%. To i tak nieco lepiej niż w przypadku niemieckiego DAX-a, który w tym miesiącu stracił ponad 4%. Marna to jednak pociecha, gdyż słabość GPW ma zdecydowanie dłuższe korzenie i ostatnim rzeczywiście udanym miesiącem był luty. Od marca nad rynkiem tkwi nie tylko problem OFE, ale również konfliktu na Wschodzie, który jak widać nie może ostatecznie zejść ze sceny.          

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, DM BOŚ

Polecane