Spadkowy początek kwietnia

Łukasz Bugaj, CFA, DM BOŚ
opublikowano: 01-04-2016, 19:57

Dzisiejsza sesja rozpoczynała kolejny miesiąc i kwartał, co z jednej strony oznaczało serię publikacji makroekonomicznych, a z drugiej pozycjonowanie inwestorów na nowy okres rozliczeniowy. Tym samym seria dobrych danych nie przeszkodziła w realizacji zysków z udanego poprzedniego kwartału.

Pierwszy kwartał tego roku, choć bardzo zmienny, ostatecznie pozytywnie zapisał się dla większości akcjonariuszy. Tuż przed jego zamknięciem, w środę, indeks WIG20 praktycznie już testował psychologiczny poziom 2000 pkt., który do jesieni ubiegłego roku utożsamiany był z dolnym ograniczeniem kilkuletniej konsolidacji na krajowym rynku. Z końcem minionego roku tej konsolidacji nie udało się utrzymać i wówczas bronione wsparcie, teraz okazuje się ważnym oporem. Od wczoraj rynek zmaga się więc z korektą i realizacją zysków z udanego okresu kilku ostatnich tygodni. Dzisiaj nałożyła się na to sytuacja globalna, gdzie początkowo w Azji, a później również w Europie, dominowały spadki. Nie przeszkodziły w nich dobre dane z Chin czy USA. Zarówno bowiem w Państwie Środka jak i za oceanem przerwana została niekorzystna seria publikacji przemysłowych wskaźników PMI/ISM poniżej newralgicznego poziomu 50 pkt. oddzielającego wzrost od spadku aktywności w sektorze. Nałożył się na to udany i bardzo ważny comiesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy, z którego wynika, iż w minionym miesiącu udało się po raz kolejny utworzyć ponad 200 tyś. nowych miejsc pracy, a bacznie ostatnio obserwowane wynagrodzenia zaskoczyły lekko pozytywnie, rosnąc w rocznym tempie 2,3%,.

 

Seria dobrych danych odebrana została jako sygnał dający możliwość podwyżki stóp procentowych w USA, co w konsekwencji umocniło dolara. Z kolei silniejszy dolar z założenia nie jest korzystny dla rynków wschodzących, do grona których Polska się zalicza. Oznacza to, że w nowy tydzień wchodzić możemy z kontynuacją przystanku po wzrostach, a przedział wahań indeksu WIG20 ograniczać powinny dwa okrągłe poziomy: 1900 pkt. i 2000 pkt.                      

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, CFA, DM BOŚ

Polecane