Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 06-04-2021, 10:54

Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była zaskakująco optymistyczna.

Stronę popytową na tym rynku wspierała słabość amerykańskiego dolara, która przyćmiła nawet negatywny wydźwięk decyzji OPEC+ o planach stopniowego zwiększania produkcji ropy naftowej już od maja. Dopiero wczoraj pojawiła się większa presja sprzedających, a ceny ropy naftowej – zarówno gatunku Brent, jak i WTI – zniżkowały w poniedziałek o ponad 4%. Dzisiaj rano cena ropy WTI nieznacznie przekracza 59 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy naftowej Brent poruszają się w rejonie 65,50-63,00 USD za baryłkę.

Nie ma wątpliwości, że plany OPEC+ przełożą się istotnie na całość produkcji ropy naftowej w kolejnych miesiącach. W czwartek kraje rozszerzonego kartelu ustaliły, że w maju podniosą one łącznie produkcję ropy naftowej o 350 tysięcy baryłek dziennie, w czerwcu o kolejne 350 tysięcy baryłek dziennie, a w lipcu dodatkowo o 400 tysięcy baryłek dziennie. Także Arabia Saudyjska będzie powoli wycofywać się ze swoich dodatkowych cięć produkcji ropy naftowej, wynoszącej obecnie aż milion baryłek dziennie. W maju kraj ten podniesie produkcję o 250 tys. baryłek dziennie, w czerwcu o kolejne 350 tys. baryłek dziennie, a w lipcu o 400 tysięcy baryłek dziennie.

To oznacza, że do lipca światowa produkcja ropy naftowej będzie o ponad 2 mln baryłek dziennie większa niż jest obecnie – przy założeniu, że OPEC+ zrealizuje swoje plany i bez uwzględnienia pozostałych producentów. OPEC+ wyraźnie dał znać, że wierzy w odradzanie się globalnego popytu na ropę naftową w kolejnych miesiącach za sprawą planowanego stopniowego znoszenia pandemicznych restrykcji.

Decyzja OPEC+ nie zmieniła natomiast istotnie dyplomatycznych relacji na linii Indie-Arabia Saudyjska. Indie od dłuższego czasu były krytykiem działań rozszerzonego kartelu ze względu na wzrost cen ropy, wywołany w dużej mierze przez cięcia produkcji ropy w ramach porozumienia naftowego. Kraj ten, będący ważnym importerem ropy i polegający głównie na dostawach surowca z zagranicy, mocno ucierpiał na podwyżkach cen ropy. Obecnie Indie planują zdywersyfikować swoje dostawy tak, aby nie polegać w tak dużym stopniu na ropie naftowej z Arabii Saudyjskiej. Jest to decyzja bardziej polityczna niż biznesowa, mająca na celu uderzenie w interesy Saudyjczyków, którzy przez długi czas popierali ogromne cięcia produkcji ropy w OPEC+.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane