Spadł indeks PPI w strefie euro i wzrosły nastroje przedsiębiorców

Reuters, Marek Knitter
05-02-2002, 00:00

Indeks cen produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro spadł w grudniu o 0,3 proc. licząc miesiąc do miesiąca i o 1,1 proc. w skali roku. Ekonomiści spodziewali się dokładnie takiej samej wartości liczonej miesiąc do miesiąca. Natomiast rok do roku prognozowali, że PPI zmniejszy się o 0,9 proc.

Nastroje w gospodarce 12 krajów tworzących strefę euro poprawiały się w styczniu już drugi miesiąc z rzędu. Może to oznaczać, że gospodarka europejska jest na dobrej drodze do ożywienia. Komisja Europejska podała, że główny indeks nastrojów w gospodarce wzrósł w styczniu do 99,0 pkt, z 98,8 pkt po korekcie w grudniu. Analitycy byli bardziej optymistyczni, gdyż oczekiwali, że indeks wzrośnie do 99,1 pkt. Wskaźnik dla 15 krajów Unii Europejskiej wzrósł natomiast do 99,3 pkt, z 98,9 pkt w grudniu.

— Rozwój sytuacji zobrazowany przez wskaźnik nastrojów w gospodarce w styczniu 2002 r. wskazuje na odwrócenie negatywnego trendu obserwowanego od ostatniego kwartału 2000 r. — napisała Komisja w komunikacie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters, Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Spadł indeks PPI w strefie euro i wzrosły nastroje przedsiębiorców