Spadł poziom rezerw NBP

  • DI
opublikowano: 05-01-2018, 14:45

Na koniec grudnia 2017 r. poziom aktywów rezerwowych Polski, wyrażony w euro, wyniósł 94,5 mld euro i był o 1,3 mld euro niższy niż na koniec listopada - podał w piątek w komunikacie Narodowy Bank Polski.

Z opublikowanych przez bank centralny danych o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych wynika także, że wartość rezerw wyrażona w dolarach nie uległa istotnym zmianom i wyniosła 113,3 mld dolarów (spadek o 0,1 mld dolarów).

Narodowy Bank Polski przypomina w komunikacie, że zarządza rezerwami dewizowymi, "dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności".

"NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Większość w rządowe papiery wartościowe, część w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Niewielka kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie" - czytamy w komunikacie. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane