Spadła liczba Brytyjczyków z niskimi zarobkami

opublikowano: 12-10-2017, 12:23
aktualizacja: 12-10-2017, 12:23

Dzięki wprowadzeniu nowej płacy minimalnej, liczba Brytyjczyków z niskim poziomem zarobków zmniejszyła się w ubiegłym roku o ponad 300 tys., co stanowi największą redukcję od 1977 r., donosi Bloomberg.

Udział pracowników zarabiających mniej niż 2/3 średniej stawki godzinowej w Wielkiej Brytanii spadł poniżej jednego na pięciu (20 proc.), wynika z raportu think tanku Resolution Foundation. Odsetek wśród kobiet zmniejszył się z kolei poniżej jednej na cztery (25 proc.) po raz pierwszy od rozpoczęcia rejestracji tego typu danych. Kobiety nadal jednak stanowią większość osób pracujących z niskim wynagrodzeniem.

Przechodnie na London Bridge
Zobacz więcej

Przechodnie na London Bridge fot. Bloomberg

Nowa stawka minimalna, która weszła w życie w kwietniu 2016 r., powodując wzrost minimalnego wynagrodzenia o 7,5 proc., pomogła zwiększyć płace, w tym także wśród młodych ludzi, którzy nie są legalnie objęci programem. Mimo to rośnie liczba pracowników, którzy skupiają się na tym poziomie, obecnie wynosi on 7,50 funtów (35,8 zł) na godzinę i stają w obliczu zmniejszających się chęci i możliwości rozwoju na lepiej płatnych stanowiskach.

Ogólny wzrost płac w Wielkiej Brytanii w 2016 r. miał sybloliczny charakter, zaś otoczenie polityczno-gospodarcze doprowadziło do wyraźniejszego skupienia się na przyspieszającej inflacji od czasu głosowania ws. brexitu.

Mimo to, decydenci z Banku Anglii podkreślają nowe oznaki silniejszego wzrostu, podnosząc kwestię pierwszej od dziesięciu lat podwyżki stóp procentowych, co najprawdopodobniej może nastapić już w przyszłym miesiącu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu