Spadła produkcja aut w Polsce

PJ
opublikowano: 17-01-2012, 00:00

Najbardziej skurczył się Fiat. Opel także tnie prognozy.

Końcówka roku nie była dobra dla producentów aut w Polsce. Według firmy Samar, w grudniu 2011 r. polskie fabryki wyprodukowały 57,2 tys. samochodów osobowych i dostawczych. To o 7,10 proc. mniej niż w listopadzie i aż o 13,95 proc. mniej niż przed rokiem. W całym 2011 r. z polskich fabryk wyjechało 825,5 tys. samochodów, o 6,96 proc. mniej niż rok wcześniej. Spadek to efekt wstrzymania pod koniec lutego produkcji w warszawskiej FSO oraz spadku produkcji tyskiego fiata. Co nas czeka w 2012 r.? Perspektywy nie są różowe.

— Rosnące bezrobocie w Europie i obniżanie ratingów kolejnych państw nie pozostanie bez wpływu na produkcję aut. Należy się liczyć ze spadkiem w tym roku także w Polsce — mówi Rafał Orłowski, ekspert z firmy AutomotiveSuppliers.pl. Przykładem choćby Fiat, który zanotował spadek produkcji w Polsce o 12,3 proc., do około 467 tys. W przyszłym roku będzie jeszcze gorzej.

— W wariancie optymistycznym wyprodukujemy około 400 tys. samochodów. To będzie głównie efekt uruchomienia we Włoszech produkcji nowej Pandy, co spowoduje zmniejszenie produkcji wersji wytwarzanej w Tychach z 205 tys. do poniżej 100 tys. sztuk — mówi Zdzisław Arlet, dyrektor tyskiej fabryki Fiata. Gliwicki Opel też zapowiada spadek produkcji, która w 2011 r. wyniosła 174 tys. szt.

— Prognozujemy 165 tys. sztuk. To nie byłby dramat, więc nie przewidujemy żadnych zwolnień — deklaruje Andrzej Korpak, kierujący fabryką Opla.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu