Spadła wartość projektów energetycznych w inicjatywie "Pasa i Szlaku"

opublikowano: 12-03-2018, 11:45
aktualizacja: 12-03-2018, 11:45

Finansowanie ze środków krajowych tak zwanych projektów energetycznych w ramach chińskiej inicjatywy "Pasa i Szlaku" spadło w 2017 r. o 28 proc. do 14,3 mld USD z 19,9 mld rok wcześniej.

Według opublikowanych danych przez Centrum Globalnego Rozwoju Uniwersytetu Bostońskiego, wydatki w ubiegłym roku obejmowały inwestycje w gazociągi w Malezji, elektrownie węglowe na pakistańskiej pustyni oraz terminal naftowy w Bangladeszu.

Energetyka
Zobacz więcej

Energetyka fot. Bloomberg

Chiny od 2001 r. zainwestowały około 128 mld USD w projekty energetyczne w krajach „Pasa i Szlaku, szacuje Boston University na podstawie badań, które śledzą dane finansowe z dwóch banków China Development Bank oraz Export-Import Bank of China. Spowolnienie wydatków w ubiegłym roku było wynikiem problemów Pekinu z odpływem kapitałów, w efekcie czego rząd zmusił lokalne firmy do ograniczenia ekspansji zagranicznej.

Pod koniec 2016 r. i na początku 2017 r. Chiny doświadczyły gwałtownego odpływu kapitału z powodu połączenia przedwczesnej liberalizacji rachunków kapitałowych i warunków zewnętrznych – wyjaśnia Kevin Gallagher, profesor Global Development Policy na Uniwersytecie w Bostonie. Dodaje, że doprowadziło to do dość restrykcyjnego ograniczenia przepływów kapitału, który spowolnił cały proces.

Prezydent Xi Jinping ogłosił projekt „Pasa i Szlaku” prawie pięć lat temu. Ma on na celu odbudować dawny „Jedwabny Szlak” i rozszerzyć zasięg i obecność Chin w Europie, Azji i Afryce poprzez projekty infrastrukturalne. Obejmują one inwestycje w drogi, koleje, porty i przedsięwzięcia energetyczne w ponad 60 krajach, co ma  stworzyć nowe możliwości biznesowe dla firm krajowych.

Około połowa łącznych inwestycji energetycznych do tej pory skierowana była na wytwarzanie energii elektrycznej w krajach od Pakistanu po Ukrainę. Finansowanie koncentruje się na elektrowniach węglowych w Azji i Afryce, podczas gdy projekty oparte na gazie i ropie naftowej w zakresie poszukiwań i dystrybucji dominują w projektach w Europie i Azji Środkowej.

Węgiel jest największym źródłem energii finansowanym przez banki, stanowiąc około 44 mld USD, czyli jedną trzecią inwestycji energetycznych, ukierunkowanych na paliwa od 2001 r. W przypadku ropy stanowiły one do tej pory prawie 31 mld USD, a gaz ziemny - około 27 mld USD.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Spadła wartość projektów energetycznych w inicjatywie "Pasa i Szlaku"