Spadły dostawy ropy znad Zatoki Perskiej

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 02-02-2021, 17:58

W styczniu 2020 r. odnotowano spadek dostaw ropy od producentów tego surowca znad Zatoki Perskiej wchodzących w skład kartelu OPEC. Stało się tak mimo złagodzenia ograniczeń produkcyjnych.

Daniel Acker

Jak wynika z szacunków agencji Bloomberg, łączne dostawy ropy i kondensatu zmniejszyły się w ubiegłym miesiącu o 430 tys. baryłek dziennie w przypadku grupy krajów obejmującej Arabię Saudyjską, Irak, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Kuwejt.

Tylko w przypadku ZEA odnotowano wzrost dostaw. Zwiększyły się one o 20 proc. (440 tys. bpd) ustanawiają najwyższą wartość od pięciu miesięcy.

Ogółem wymienione cztery kraje dostarczały na rynek średnio 13,59 mln baryłek ropy i kondensatu dziennie. Największy spadek stał się udziałem Arabii Saudyjskiej, dostawy zostały bowiem ograniczone o 688 tys. baryłek dziennie (ok. 10 proc.), do najniższego poziomu od sierpnia 2020 r. Kuwejt zmniejszył dostawy o 9 proc. zaś Irak o zaledwie 1 proc. (24 tys. bpd).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane