Spadły wpływy z VAT i akcyzy

Jarosław Królak
opublikowano: 22-03-2006, 00:00

W lutym 2006 r. budżet uzyskał z VAT i akcyzy tylko 8,4 mld zł, czyli

o połowę mniej niż w rekordowym styczniu. Analitycy uspokajają.

Ministerstwo Finansów (MF) przedstawiło szacunkowe dane o wysokości wpływów budżetowych w lutym. Okazuje się, że w przypadku podatków pośrednich nie ma powodów do optymizmu — dwa razy niższe wpływy niż w styczniu (odpowiednio: 8,4 mld zł i 15,2 mld zł).

Kreatywny resort

W lutym budżet uzyskał z podatku VAT skromne 5,2 mld zł, w styczniu było to aż 9,7 mld zł. Spadek wyniósł więc prawie 45 proc. Dużo słabsze są też wpływy z akcyzy. W drugim miesiącu roku dała ona państwowej kasie 3,2 mld zł. W porównaniu z 5,4 mld zł w styczniu oznacza to spadek o 40 proc.

Skąd wzięły się tak duże różnice? Zdaniem Marcina Mrowca, ekonomisty Banku BPH, wynikają one w dużej mierze z manewru księgowego resortu finansów.

— Wszystko wskazuje na to, że Ministerstwo Finansów dokonało sztucznego zabiegu księgowego polegającego na zaliczeniu grudniowych zwrotów VAT do roku poprzedniego, natomiast wpływów do wyniku styczniowego. Dlatego wynik styczniowy był tak dobry. W 2005 r. taki manewr przeprowadził minister Gronicki w celu poprawy statystyki wykonania budżetu o 2 mld zł. W tym roku ten manewr powinien być neutralny, gdyż przesunięcie jest podobnej skali — wyjaśnia Marcin Mrowiec.

W 2005 r. Rada Polityki Pieniężnej nie pochwaliła tego zabiegu, ponieważ jej zdaniem zaciemnia on obraz finansów publicznych. W ocenie Remigiusza Grudnia, ekonomisty PKO BP, „słabość” lutego do stycznia wynika m.in. z tego, że w pierwszym miesiącu skumulowały się wpłaty VAT od małych podatników.

Luty jest więc pierwszym normalnym miesiącem pokazującym rzeczywistą sytuację na rynkach.

Jednak zdaniem analityków, nie ma żadnych powodów do niepokoju. Łącznie po styczniu i lutym zrealizowano prawie 20 proc. wpływów z podatków pośrednich (plan roczny to 128 mld zł).

— Dochody budżetowe są stabilne. Luty co roku jest słabszy od stycznia. W styczniu nastąpił wzrost rezerwy płynnościowej budżetu do 17 mld zł. Pozwoli to przez kilka miesięcy finansować deficyt bez konieczności emisji obligacji — mówi Remigiusz Grudzień.

Inne podatki

Po dwóch miesiącach tego roku dochody z CIT wyniosły 1,4 mld zł, co daje 7 proc. planu rocznego (20,1 mld zł). Z podatku PIT w styczniu i lutym uzyskano 3,8 mld zł, czyli 14,5 proc. kwoty założonej na cały rok (26,2 mld zł). Zaskakująco dobre są dochody z ceł — 197,5 mln zł. To prawie 16 proc. planu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Spadły wpływy z VAT i akcyzy