Spahn: EBC musi jak najszybciej odejść od ultraliberalnej polityki

17-05-2017, 11:37
aktualizacja: 17-05-2017, 11:38

Europejski Bank Centralny powinien wkrótce zacząć zwijać, ograniczać swoją wyjątkowo liberalną politykę monetarną, jeśli chce uniknąć szkodliwych skutków ubocznych, uważa Jens Spahn, wiceminister finansów Niemiec.

Oficjel stwierdził, że jeśli nie rozpocznie się normalizowanie w najbliższym czasie, negatywne skutki uboczne staną się bardziej dotkliwe, grożąc wpadnięciem w spiralę wymuszonych, ad hoc podejmowanych działań, które doprowadzą do kompletnego rozregulowania rynku. A własnie jego równowaga, przy jasnych ramach makroekonomicznych (np. wyraźnie określony czasowo i kwotowo proces stopniowego  podnoszenia stóp procentowych) jest jednym z najbardziej pożądanych  elementów. 

Zobacz więcej

Jens Spahn, wiceminister finansów Niemiec Bloomberg

Jeśli chodzi o strefę euro, EBC powinien być gotowy, aby wyjść z niekonwencjonalnej polityki pieniężnej tak szybko jak będzie to możliwe. Zwlekanie z taką decyzją stanowi zagrożenie dla trwałości obserwowanego ożywienia, niosąc ryzyko potrzeby bardziej dotkliwych i nagłych reakcji ze strony władz monetarnych – wyjaśnia Spahn.

Zastępca Wolfganga Schaeuble uważa przy tym, że na świecie jest zbyt wiele publicznych i prywatnych długów. Wezwał do przyspieszenia reform strukturalnych, twierdząc, że polityka pieniężna nie może rozwiązać problemów o charakterze strukturalnym.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Spahn: EBC musi jak najszybciej odejść od ultraliberalnej polityki