Specjaliści radzą kupić Groclin i debiutantów

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 14-02-2005, 00:00

W piątek przedstawiliśmy ogólne wyniki ankiety, którą na zlecenie „PB” przeprowadził IBOiR Pentor. Giełdową Spółką Roku jest Groclin, i to właśnie jego akcje specjaliści poleciliby jako najlepszą inwestycję. Była to jednak ocena ogólna, bez rozbicia na grupy uczestników sondażu — analityków, doradców inwestycyjnych i maklerów. Dziś przedstawiamy typy każdej z tych grup. Jakie wnioski?

Okazuje się, że chińskie mury w polskich instytucjach finansowych muszą być bardzo szczelne, bo analitycy, doradcy inwestycyjni i maklerzy pytani o spółki godne polecenia znacznie się różnią. Ogółem, mimo nie najlepszego 2004 r., wygrywa Groclin, który zajmuje też pierwsze miejsce w zestawieniu doradców inwestycyjnych. Papiery spółki z Grodziska jako jedyne znalazły się w czołowej dziesiątce trzech ankietowanych grup. O ile na listach analityków i maklerów widać jeszcze jakieś podobieństwo, o tyle opinie doradców inwestycyjnych diametralnie się różnią. Liczą na spółki zagraniczne czy zapomniane Telmax, Mieszko oraz Kogenerację, a także grono debiutantów: Comp Rzeszów, Koelnera, Nową Galę, TVN i WSiP. Analitycy także wyróżniają pięciu debiutantów, ale tylko rzeszowska spółka widnieje w dziesiątkach obu grup. Tak liczna obecność nowych spółek może świadczyć o dobrych fundamentach spółek aspirujących na GPW i ich niedowartościowaniu. Bardziej jednak sugeruje, że fachowcy polecają spółki, które znają, a w przypadku IPO trudno stać z boku rynku.

Najbliżej drobnego inwestora i najdalej od analizy finansowej są maklerzy. W ich ocenach można więc odczytać spekulacje rynku na temat opłacalnych inwestycji. Wysoka pozycja Getinu w tym kontekście nie dziwi. Rosną oczekiwania wobec papierów informatycznych, wśród których pojawił się Optimus. Specjaliści nadal radzą unikać Elektrimu i innych potencjalnych bankrutów. Z debiutantów najgorsze noty zebrały Hygienika, Artman i Capital Partners.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Specjaliści radzą kupić Groclin i debiutantów