Zarządzający zaczynają wątpić w dobre perspektywy giełd

opublikowano: 21-03-2018, 18:33
aktualizacja: 21-03-2018, 18:45

Zarządzający funduszami gorzej oceniają perspektywy gospodarcze, jednak wciąż nie skłania ich to do pozbywania się ryzykownych aktywów, wynika z ankiety Bank of America ML.

Choć według firmy EPFR napływy kapitału na rynki akcji w tygodniu zakończonym 14 marca były najwyższe w historii gromadzenia tego typu danych, to większość najważniejszych indeksów wciąż dzieli spory dystans do szczytów sprzed lutowej korekty. Grupującemu wszystkie, tak rozwinięte jak i wschodzące, rynki akcji indeksowi MSCI ACWI do szczytu brakuje 6,4 proc. Zdaniem agencji Bloomberg za słabością odbicia na rynkach aktywów ryzykownych stać mogą pogarszające się oczekiwania specjalistów, widoczne po wynikach ostatniej ankiety przeprowadzonej wśród zarządzających przez Bank of America ML.

Trzy czwarte specjalistów, najwięcej w historii badania, oceniało, że gospodarka światowa jest późnej fazie cyklu koniunkturalnego. Odsetek respondentów spodziewających się przyspieszenia globalnego wzrostu spadł w marcu w porównaniu z poprzednim miesiącem o połowę, do nie notowanych od referendum w sprawie brexitu 18 proc. Jednocześnie liczebna przewaga zarządzających, którzy oczekują od spółek poprawy kondycji bilansów, nad nie dostrzegającymi takiej potrzeby znalazła się najwyżej od ośmiu lat.

„Wyniki badania wskazują, że inwestorzy uparcie trzymają się akcji, w tym zwłaszcza banków i branży technologicznej, jednocześnie obstawiając przeciwko obligacjom i sektorom defensywnym. Czas, gdy nagromadzenie obaw skłoni ich do zmiany strategii, dopiero nadejdzie” – piszą w komentarzu specjaliści Bank of America ML.

Do wywołania odwrotu inwestorów od akcji na rzecz bezpiecznych obligacji potrzeba wzrostu rentowności obligacji 10-letnich USA do 3,6 proc. z obecnie notowanych 2,9 proc., wynika ze średniej odpowiedzi. Wśród najpoważniejszych dla rynku zagrożeń znajdujących się poza scenariuszem bazowym ryzyko wojny handlowej wyprzedziło w porównaniu z poprzednim badaniem ewentualny wybuch inflacji (sondaż był przeprowadzany bezpośrednio po zapowiedzi wprowadzenia ceł na stal i aluminium przez Donalda Trumpa oraz po rezygnacji doradcy prezydenta Garego Cohna). Jednocześnie oczekiwania inflacyjne znalazły się najwyżej od 14 lat, a zdaniem 87 proc. specjalistów protekcjonizm będzie miał dalsze działanie inflacyjne lub stagflacyjne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy