Specjalnie dla Pulsu Biznesu: Pół miliona złotych do wzięcia na e-biznes

Agata Szymborska - Sutton
opublikowano: 30-03-2011, 00:00

Agata Szymborska-Sutton,

analityk Tax Care

Pierwszy i jedyny w tym roku nabór wniosków o dotację na e-biznes ruszy 9 maja i potrwa niespełna miesiąc — dokładnie do 3 czerwca. Przedsiębiorcy mogą się starać o kwotę stanowiącą 70 proc. wydatków kwalifikowanych, których limit wynosi 700 tys. zł. To oznacza, że na konto innowacyjnej firmy może wrócić maksymalnie 490 tys. zł. Wyjątkiem są osoby, które nie ukończyły 27 lat — w ich przypadku dotacja może wynosić 80 proc. kosztów kwalifikowanych, czyli nawet 560 tys. zł. W 2010 r. średnia wartość dofinansowania wyniosła (według Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości — PARP) około 430 tys. zł.

Od ubiegłego roku przedsiębiorcy mogą składać wnioski tylko w formie elektronicznej, za pomocą tzw. generatora wniosków zamieszczonego na stronie internetowej PARP. Wypełniony wniosek trzeba koniecznie zarejestrować, podpisać i wysłać w ciągu 10 dni od daty rejestracji. Można to zrobić w dwojaki sposób: albo wniosek wydrukować i dostarczyć do urzędu osobiście lub wysłać pocztą, albo zarejestrować go za pośrednictwem internetu, pod warunkiem jednak, że osoba składająca wniosek ma podpis elektroniczny z certyfikatem kwalifikowanym.

Czas, który został do rozpoczęcia naboru wniosków na e-biznes, warto wykorzystać na rzetelne przygotowanie wniosku (generator umożliwia przygotowanie wstępnej wersji). Eksperci PARP narzekają bowiem na niską jakość wielu z nich — ich zdaniem opisy merytoryczne, które mają uzasadnić powodzenie planowanego e-biznesu, są mało konkretne, pobieżne, często nie poparte twardymi danymi. Nie mają więc praktycznie szans, by przejść przez merytoryczne sito. Przed rejestracją wniosek należy także dokładnie przejrzeć, by wyeliminować ewentualne błędy. To bardzo ważne, bo gdy przedsiębiorca zarejestruje wniosek, nie może go wycofać. A drugiego, poprawionego złożyć nie można, bo przepisy przewidują, że wnioskodawca może złożyć tylko jeden dokument. Jeśli będzie ich więcej, zostaną odrzucone wszystkie.

Przedsiębiorcy, którym marzy się pół miliona złotych, a nie sięgną po niego w tegorocznym naborze, muszą wiedzieć, że w kolejnych latach pieniądze będzie dużo trudniej zdobyć. Z danych PARP wynika, że z 385,6 mln euro przeznaczonych na całe działanie 8.1 na nabory w kolejnych dwóch latach zostanie tylko około 49,5 mln euro, czyli dwie trzecie kwoty przeznaczonej na obecny rok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agata Szymborska - Sutton

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu