Specjalnie dla Pulsu: Deweloper pod naciskiem pozwu zbiorowego

MAS
opublikowano: 11-01-2011, 00:00

Krzysztof Kycia

radca prawny, partner w DLA Piper

Ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym pozwoliła potencjalnym klientom wpływać na działalność deweloperską.

Z jednej strony regulacje te są korzystne zarówno dla klientów, jak i deweloperów. Zamiast prowadzenia wielu długotrwałych sporów sądowych z pojedynczymi osobami i konieczności przeprowadzania postępowania dowodowego osobno w każdej sprawie, wszystkie dowody można przeprowadzić w jednym postępowaniu, w którym grupa jest reprezentowana przez pełnomocnika prawnego.

Z drugiej strony jednak istnieje ryzyko, że pozew zbiorowy może stać się elementem nacisku na dewelopera. Już sama groźba uwikłania przedsiębiorcy w pozew zbiorowy może go skłonić do bardziej elastycznego podejścia do żądań klientów. Należy też zwrócić uwagę, że ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym wprowadza mechanizmy obrony pozwanego przedsiębiorcy, takie jak wymóg ujednolicenia wysokości roszczenia, czy możliwość żądania wpłacenia przez powoda kaucji na zabezpieczenie kosztów procesu. Ma to zapobiec nieprzemyślanemu zgłaszaniu nieuzasadnionych roszczeń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAS

Polecane