Spedek cen ropy szkodzi branży paliwowej na europejskich parkietach

(Tadeusz Stasiuk)
16-11-2005, 15:47

Utrzymywanie się cen ropy na poziomie 4 miesięcznego minimum doprowadziło do dalszej przeceny sektora paliwowego, co wymusza spadki indeksów na największych europejskich giełdach akcji. W zmianie trendu nie pomogły dane o inflacji w UE, które okazały się zgodne z prognozami ekonomistów.

Utrzymywanie się cen ropy na poziomie 4 miesięcznego minimum doprowadziło do dalszej przeceny sektora paliwowego, co wymusza spadki indeksów na największych europejskich giełdach akcji. W zmianie trendu nie pomogły dane o inflacji w UE, które okazały się zgodne z prognozami ekonomistów.

Stabilizacja cen surowca to w dużej mierze zarówno rezultat obniżenia prognozy popytu jak i oczekiwań związanych ze wzrostem zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych. Efektem tego jest korekta notowań BP, największej spółki paliwowej na Starym Kontynencie o 1,7 proc. Jeszcze boleśniej przecenę przeżywają posiadacze akcji francuskiego Totala, który momentami traci sporo ponad 2 proc.

Po prezentacji wyników kwartalnych, które nie zdołały sprostać oczekiwaniom analityków spada wycena papierów RWE, trzeciej co do wielkości spółki użyteczności publicznej w Europie. Podobny czynnik legł u podstawy spadku wyceny walorów Adecco, jednego z największych pośredników na rynku pracy.

Najsłabszym ogniwem indeksu Stoxx 600 są papiery SIG Holding. Szwajcarski producent opakowań kartonowych dla napojów, branżowy wicelider, obniżył prognozę tegorocznego zysku po wzroście cen materiałów i słabym popycie na niemieckim rynku.

Cieszą się posiadacze akcji Commerzbanku, czwartego pod względem aktywów banku w Niemczech. Instytucja finansowa zapowiedziała przejęcie kontroli nad bankiem Eurohypo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Spedek cen ropy szkodzi branży paliwowej na europejskich parkietach