Spekulacje o kolejnych fuzjach podgrzewają atmosferę na europejskich giełdach

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 13-03-2006, 14:21

Informacje o kolejnych fuzjach i przejęciach dały impuls największym europejskim giełdom do wzbicia się na dwu tygodniowe maksima. Po lekkiej korekcie na rynku paliwowym rosną kwotowania spółek energetycznych.

Informacje o kolejnych fuzjach i przejęciach dały impuls największym europejskim giełdom do wzbicia się na dwu tygodniowe maksima. Po lekkiej korekcie na rynku paliwowym rosną kwotowania spółek energetycznych.

Dwie informacje przesądziły o przebiegu poniedziałkowych sesji w Londynie, Paryżu i Frankfurcie. Pierwszą z nich był komunikat o złożeniu oferty przejęcia londyńskiej giełdy (LSE) przez amerykańskiego operatora parkietu Nasdaq. I choć propozycja z miejsca została odrzucona, z powodu zbyt niskiej wartości (14,2 mld EUR) spowodowała silny wzrost wyceny papierów LSE. Kurs akcji największej europejskiej giełdy rośnie momentami ponad 25 proc.

Podobna skala aprecjacji stała się udziałem niemieckiego koncernu farmaceutycznego Schering, który stał się obiektem zainteresowania ze strony Merck KGaA, europejskie ramię amerykańskiego giganta branżowego. Na fali tych doniesień inwestorzy spekulują pod kolejne zmiany konsolidacyjne i podbijają kursy innych walorów. Rośnie między innymi wartość papierów francuskich banków po komentarzach odnośnie możliwej współpracy pomiędzy Groupe Caisse d'Epargne i Banque Populaire

Na plusie toczą się notowania koncernów paliwowych. Zyskuje regionalny lider BP, w czym pomogło wzmocnienie notowań ropy po doniesieniach o sankcjach jakie może nałożyć ONZ na Iran.

Pod kreską znalazły się z kolei notowania HMV Group, właściciela salonów muzycznych i księgarń. Brytyjska spółka odrzuciła wartą 845 mln GBP ofertę zakupu złożoną przez fundusz Permira Advisers.

W oczekiwaniu na publikację pierwszego od 2000 r. zysku netto zyskuje cena akcji papierów Alitalia. W minionym roku największy włoski operator lotniczy zmniejszył stratę do 167,6 mln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane