Spekulacje o kolejnych fuzjach wywołują zwyżki w Europie

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 13-12-2006, 13:48

Trwa dobra passa największych europejskich parkietów. Po nienajlepszym początku, indeksy szybko odrobiły straty notując ósma z rzędu zwyżkę.

Trwa dobra passa największych europejskich parkietów. Po nienajlepszym początku, indeksy szybko odrobiły straty notując ósma z rzędu zwyżkę. Podobnie jak w poprzednich dniach, również w środę stronę popytową wspierają spekulacje związane z kolejnymi fuzjami i przejęciami. Gracze tylko na starcie wyrazili zaniepokojenie wtorkowym komunikatem amerykańskiego Fed, w którym nie wykluczono kolejnych podwyżek, a przemilczano ewentualne poluzowanie polityki monetarnej.

Silnie rośnie wycena akcji ABN Amro. Holenderski gigant finansowy jest typowany jako potencjalny cel oferty przejęcia ze strony ING lub, może pozbyć się swojego amerykańskiego biznesu.

Niemiecki Hannover wzmacnia swoje notowania o ponad 2 proc. Czwarty co do wielkości reasekurator na świecie postanowił sprzedać swój oddział w Nowym Jorku (Praetorian Financial Group). Transakcję wyceniono na 800 mln USD.

Po doniesieniach o ewentualnej fuzji United Airlines i Continental powodzeniem cieszą się walory największych na Starym Kontynencie linii lotniczych. Wycenę niemieckiej Lufthansy dodatkowo wparła informacja o możliwym sprzedaniu na rzecz KarstadtQuelle posiadanego przez przewoźnika 50-proc. pakietu udziałów w tour operatorze Thomas Cook.

Cieszyć się mogą posiadacze akcji hiszpańskiego detalisty odzieżowego Inditex. Zysk spółki po dziewięciu miesiącach tego roku zwiększył się o 22 proc. po znaczącej rozbudowie sieci handlowej, głównie o sklepy Zara i Bershka. Na fali branżowego optymizmu zwyżkuje również kurs konkurencyjnego Next.

Nieudany dzień mają z kolei udziałowcy Safran, wicelidera europejskiego sektora producentów silników odrzutowych. Spółka tracąc nawet około 6 proc. jest najsłabszą składową indeksu Stoxx 600 po obcięciu prognozy finansowej i potwierdzeniu doniesień, że zostało wszczęte postępowanie defraudacyjne.

WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane