Spekulacje o przejęciach podbijają indeksy giełd w Europie

opublikowano: 15-01-2007, 12:25

Pierwsza w tym tygodniu sesja na zachodnioeuropejskich giełdach stoi pod znakiem wzrostów i ustanawiania przez indeksy kolejnych sześcioletnich maksimów. Inwestorom nie przeszkadza, że ze względu na święto narodowe nie pracują giełdy w Stanach Zjednoczonych, co zawsze wzbudza ostrożność wśród graczy.

Pierwsza w tym tygodniu sesja na zachodnioeuropejskich giełdach stoi pod znakiem wzrostów i ustanawiania przez indeksy kolejnych sześcioletnich maksimów. Inwestorom nie przeszkadza, że ze względu na święto narodowe nie pracują giełdy w Stanach Zjednoczonych, co zawsze wzbudza ostrożność wśród graczy.

Dobre humory to w największej mierze zasługa spekulacji związanych z fuzjami i przejęciami. Tym razem atmosferę podgrzał komunikat o zgodzie rynkowego giganta General Electric na przejęcie od brytyjskiej spółki Smiths Group jej oddziału aeronautycznego za 4,8 mld USD. Rynek ucieszyła też informacja o otrzymaniu przez norweską Tandberg Television propozycji kupna. Złożył ją amerykański dostawca szerokopasmowych sieci Arris Group, który może wydatkować na ten cel 1,2 mld USD. Kurs akcji skandynawskiej spółki zwyżkuje momentami sporo ponad 10 proc.

Zwyżka cen ropy wspomogła nieco notowania koncernów paliwowych. Na wartości zyskują między innymi papiery BP oraz Royal Dutch Shell.

Pod kreska toczy się natomiast handel walorami BT Group, brytyjskiego operatora telekomunikacyjnego oraz UCB, producenta popularnego leku antyalergicznego Zyrtec. W pierwszym przypadku analitycy UBS obniżyli rekomendację do „redukuj”. W przypadku wytwórcy farmaceutyków na redukcję oceny inwestycyjnej zdecydował się Lehman Brothers Holdings, który sugeruje „niedoważanie” tych walorów w portfelu.

WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Spekulacje o przejęciach podbijają indeksy giełd w Europie