Spekulacje pod wezwanie znów podbiją kursy akcji

MIchał Śliwiński
21-05-2001, 00:00

Spekulacje pod wezwanie znów podbiją kursy akcji

Na GPW trwają spekulacje dotyczące pozyskiwania inwestorów strategicznych przez kolejne spółki. Na razie można wyłonić co najmniej piątkę kandydatów, pomijając Elektrim. Aż cztery z nich to instytucje finansowe.

W przypadku LG Petro Banku, zarząd spółki zobowiązał się do ujawnienia krótkiej listy inwestorów do końca czerwca. Akcje banku zdążyły w tym roku zdrożeć o ponad 30 proc. Warto jednak podkreślić, że wzrost ten odbywał się przy niskich obrotach, prawdopodobnie więc na parkiecie w rzeczywistym obrocie znajduje się już niewiele jego akcji.

Gra pod inwestora

Kolejnym kandydatem do przejęcia jest Europejski Fundusz Lea- singowy. Spółka już od kilku miesięcy informuje o działaniach zmierzających do wyłonienia inwestora. W sobotę tydzień temu, w związku z procesem wyboru inwestora, akcjonariusze zdecydowali się nawet przerwać WZA spółki. Walory wrocławskiej firmy od 12 stycznia tego roku wzrosły o 60 proc. Jeżeli inwestora znajdzie EFL, to automatycznie znajdzie go również TU Europa, w którym EFL wraz z podmiotami powiązanymi ma 27,33 proc. Prawdopodobnie zostanie nim jeden z podmiotów, z którymi negocjuje właśnie EFL. W przypadku Europy trudno jednak mówić o spekulacjach, spółka bowiem ma średnie miesięczne obroty kilkuset złotych, zaś jej kurs z ostatniego miesiąca prawie się nie zmienia. Nie można jednak wykluczyć, że niektórzy inwestorzy przypomną sobie o Europie i przewidując wejście inwestora mogą kupować jej akcje. Jeżeli tak się stanie, to wykres Europy może przypominać wykres Compensy za ostatni miesiąc. W przypadku tego ubezpieczyciela rynek dyskontuje możliwość sprzedaży towarzystwa przez Hamburg-Mannheimer. Spekulacje wyniosły wartość akcji z 14,4 zł do 20 zł. W przypadku tych wzrostów należy być bardzo ostrożnym. Spółka ma bardzo niski free-float wynoszący 0,67 proc., a wzrosty z kwietnia i maja to zasługa spekulantów o bardzo płytkich kieszeniach.

Kolejną spółką, w której doszło ostatnio do przetasowań w akcjonariacie, jest Wawel. Nowym istotnym akcjonariuszem spółki jest niemiecka firma znana z produkcji kakao i wyrobów cukierniczych Gustav F. W. Hamester. Krakowską spółką zainteresowali się też inni inwestorzy. Od początku kwietnia kurs akcji przy zwiększonych obrotach wzrósł z 17,8 zł do 22 zł. Być może jest to początek walki o przejęcie firmy.

Kusząca dywidenda

Zapowiedź wypłaty wysokiej dywidendy podał Mostostal Siedlce. Spółka chce zapłacić akcjonariuszom po 0,6 zł na akcję. Jak na warunki polskie taka wysokość dywidendy charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem YLD, który pokazuje nam relację wartości dywidendy do bieżącej wartości akcji. Dla MS wynosi on ponad 8 proc., podczas gdy dla całego rynku jest to 3 proc. Być może spowoduje to wzrost kursu. Tradycyjnie już ciekawie może zachowywać się Elektrim, po ostatnim walnym sytuacja nieco się wyklarowała, nie na tyle jednak, aby spółka po raz kolejny nie mogła zaskoczyć inwestorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIchał Śliwiński

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spekulacje pod wezwanie znów podbiją kursy akcji