Spłaty będą zawieszane na dłużej

Anna Leder
05-10-2004, 00:00

Ministerstwo Infrastruktury chce wydłużyć o kolejne dwa kwartały okres oddłużenia lokali spółdzielczych, obciążonych kredytami zaciągniętymi przed 1992 r.

Na wniosek kredytobiorcy bank będzie mógł zawiesić spłatę kredytu objętego pomocą państwa na osiemnaście kwartałów, a nie jak dotychczas — szesnaście. Zmianę okresu zawieszenia spłat przewiduje projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych. Projekt autorstwa Ministerstwa Infrastruktury znajduje się w uzgodnieniach międzyresortowych.

Przeszłość

Ministerstwo Infrastruktury podało, że dotychczas w wyniku pomocy państwa w spłacie zadłużenia kredytowego nastąpił spadek liczby zadłużonych mieszkań spółdzielczych — z ponad 280 tys. na początku lat 90. do około 142 tys. na koniec 2003 r. Umorzenia skarbu państwa na rzecz spółdzielni mieszkaniowych od 1996 r. wynoszą około 7 mld zł.

— Uczestnictwo państwa w spłacie kredytów, stosownie do postanowień ustawy z 30 listopada 1995 r., polega na przejściowym wykupieniu ze środków budżetu państwa odsetek od kredytów mieszkaniowych lub ograniczeniu wysokości spłaty kredytu do kwoty określonej tzw. normatywem — wyjaśnia Robert Mikulski, radca prawny z kancelarii Stopczyk & Mikulski.

Dotyczy to także kredytów zaciągniętych przez spółdzielnie mieszkaniowe do dnia 31 maja 1992 r.

— W ich przypadku, zgodnie z umowami kredytowymi, okres spłaty najczęściej wynosi 40 lat, a więc można przyjąć, że dla większości upływa po 2032 r. Od udzielenia tych kredytów minęło więc zaledwie kilkanaście lat, natomiast termin ich spłaty przypada dopiero za 30 lat — stwierdził Andrzej Bratkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Przyszłość

Przepisy ustawy o pomocy państwa umożliwiają także znaczące skrócenie okresu spłaty długoterminowych kredytów mieszkaniowych, poprzez oddłużenie lokali spółdzielczych po 20 latach regularnej spłaty zadłużenia. Oznacza to umorzenie niespłaconego zadłużenia z tytułu odsetek skapitalizowanych oraz przejściowo wykupionych przez budżet państwa.

— Taki przepis obowiązuje już teraz, ale dotyczy tylko osób, które systematycznie regulują swój dług od 1 stycznia 1998 r. Te osoby mogą wystąpić w 2017 r. — wtedy mija 20 lat — do spółdzielni lub banku o umorzenie pozostałych do spłaty odsetek skapitalizowanych i przejściowo wykupionych — wyjaśnia Robert Mikulski.

Z umorzeń mogą skorzystać wyłącznie te osoby, które nie spóźniły się ani razu w spłacie oraz te, które rozpoczną regularną spłatę zadłużenia po wejściu w życie projektowanych przepisów.

Teraźniejszość

— Projektowane zmiany są korzystne dla kredytobiorców — spółdzielni mieszkaniowych i ich członków zasiedlających zadłużone mieszkania — ocenia Elżbieta Kumor, prezes Retkińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Botanik w Łodzi.

Dotyczą m.in. dalszego wydłużenia najuboższym rodzinom spółdzielców okresu zawieszenia spłaty kredytu, a także wydłużenia terminu dokonania całkowitej spłaty zadłużenia na preferencyjnych warunkach.

— Projekt ustawy nie zawiera jednak propozycji nowych przepisów, które umożliwiłyby ze środków publicznych generalne oddłużenie pozostałych zadłużonych mieszkań — wskazuje Robert Mikulski.

O ostatecznym kształcie rozwiązań przyjętych w rządowym projekcie ustawy — które w znaczącym stopniu zdeterminowane są sytuacją finansową budżetu państwa — zdecyduje jednak Sejm. Projekt trafi w październiku na posiedzenie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Leder

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Spłaty będą zawieszane na dłużej