SPO nie świadczą o sile giełdy

DR Rafał Woźniak, Local Partner, K&L Gates Jamka
opublikowano: 24-03-2019, 22:00

Wtórne oferty akcji (ang. SPO) stanowią szczególny rodzaj ofert papierów wartościowych.

Różnica ta objawia się przede wszystkim szczególnym kręgiem osób, do których jest kierowana. W większości bowiem przypadków oferty takie w pierwszej kolejności kierowane są do obecnych akcjonariuszy spółki w ramach wykonania przez nich prawa poboru.

Dotychczas rola SPO na warszawskiej giełdzie nie była znacząca. Przede wszystkim wynika to z faktu, że spółki mogły pozyskiwać kapitał w inny sposób. Duża nadpłynność banków sprawia, że spółki w dość łatwy sposób mogły finansować swoje potrzeby finansowe kredytem bankowym. To z kolei było wspomaganeinnym rodzajem finansowania dłużnego — emisją obligacji.

Dodatkowo należy pamiętać, że przeprowadzenie SPO wiąże się w większości przypadków z obowiązkiem zatwierdzenia prospektu emisyjnego. Skutkuje to z jednej strony wydłużeniem procesu pozyskiwania kapitału, a z drugiej kosztami, jakie spółki muszą ponieść w związku z przygotowaniem prospektu i ofertą akcji. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w przypadku SPO może dojść do rozwodnienia akcjonariuszy, o ile nie skorzystają z przysługującego im prawa poboru. To niewątpliwie ma wpływ na decyzje akcjonariuszy przy podejmowaniu uchwał dotyczących nowych emisji akcji.

W mojej ocenie siły giełdy nie można jednak mierzyć liczbą i wartością SPO. O wiele ważniejsza jest liczba debiutów dużych i stabilnych spółek. Niestety, ostatnio można zaobserwować rezygnację nowych emitentów z planów upublicznienia spółek. Wbrew powszechnej opinii przeszkodą w rozwoju polskiego rynku kapitałowego nie są regulacje giełdowe, ale wstrzemięźliwość inwestorów i odpływy z funduszy inwestycyjnych wynikające z utraty zaufania do polskiego rynku kapitałowego. Dlatego kluczowe dla rynku kapitałowego jest odbudowanie zaufania po wydarzeniach z 2018 r. A jak pisał Haruki Murakami w „Zniknięciu słonia”, na tym świecie nie ma nic równie trudnego do zdobycia i równie łatwego do stracenia jak zaufanie.

Pewną nadzieją na poprawę sytuacji są działania podejmowane przez GPW oraz planowane wprowadzenie pracowniczych planów kapitałowych. Trudno jednak przewidzieć, w jaki sposób wpłyną one na polski rynek kapitałowy. © Ⓟ

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DR Rafał Woźniak, Local Partner, K&L Gates Jamka

Polecane