Spokojna sesja i spore obroty

Artur Szymański
opublikowano: 04-05-2006, 00:00

Sens organizowania sesji giełdowych pomiędzy świętami jest jeden — stworzenie inwestorom możliwości reakcji na ewentualne gwałtowne zmiany na giełdach azjatyckich, amerykańskich i na rynku walutowym, gdzie 1 maja handlowano jak każdego innego dnia. We wtorek do żadnych niepokojących ruchów na świecie jednak nie doszło. Handel na GPW odbywał się więc w bardzo spokojnej atmosferze, choć obroty jak na 2 maja były dość duże. Co jakiś czas dochodziło do umówionych transakcji akcjami spółek z czołowej dwudziestki. Obroty walorami firm z WIG20 podsumowano na 710 mln zł, z czego tylko na KGHM, PKO BP i PKN Orlen przypadło 430 mln zł, czyli 60 proc. Myli się jednak ten, kto sądzi, że spore obroty papierami miedziowego kombinatu, największego banku i płockiej rafinerii to wynik walki popytu z podażą. Nic z tych rzeczy.

W takich dniach, jak wtorek grube ryby często dokonują przetasowań w portfelach. Tak też było we wtorek. Istotną część obrotów tworzą umówione transakcje między dużymi inwestorami. Podnosi to sztucznie ogólną wartość rynkowych obrotów, nie wpływa jednak na ocenę wydarzeń na giełdzie. Generalnie bowiem inwestorom nie spieszyło się do handlu akcjami i trudno się temu dziwić. Wystarczył rzut oka na rezultaty poniedziałkowych sesji na Wall Street i w Tokio, by nabrać przekonania, że tym razem nie było sensu przerywać sobie długiego weekendu.

WIG20 przez cały dzień dryfował, wahając się wokół poziomu zamknięcia poprzedniej sesji. Na fixingu stracił 0,21 proc., choć kilka sekund wcześniej znajdował się na plusie. Nie ma to jednak żadnego znaczenia dla obrazu rynku w dłuższej perspektywie. W ostatnich dwóch dniach tygodnia znacznie większe znaczenie będą miały wczorajsze wydarzenia na zagranicznych rynkach. W piątek ważna dla całego rynku stanie się publikacja przez KGHM wyników w pierwszym kwartale. Natomiast w przyszłym tygodniu koniunkturę na warszawskiej giełdzie zaczną kształtować dane makro.

O ile na akcjach największych spółek nie dało się we wtorek ani wiele zarobić, ani też dużo stracić, o tyle nie brakowało okazji do przyzwoitych zarobków wśród spółek małej i średniej kapitalizacji. Świetną passę kontynuował Drozapol-Profil. W trakcie ośmiu ostatnich sesji notowania wzrosły o ponad 55 proc. Inwestorzy kupują akcje, bo mają nadzieję na emisję nowych papierów z prawem poboru.

Trzecią sesję z kolei drożały akcje Internet Group. Spółka podpisała umowy z HLB Frąckowiak i Wspólnicy na przeprowadzenie due diligence grupy kapitałowej emitenta oraz z F5 Konsulting na dokonanie wyceny rynkowej wartości Internet Group. Mocno skoczył kurs Mediatela po publikacji dobrych wyników w I kwartale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu