Spokojna sesja na GPW na zamknięcie nerwowo rozpoczętego tygodnia

  • PAP
opublikowano: 23-07-2021, 18:58

Po sesji z niskimi obrotami i ograniczoną zmiennością WIG i WIG20 zyskały 0,5-0,6 proc. Krajowe indeksy, w przeciwieństwie do indeksów rynków wysokorozwiniętych, nie odrobiły strat po gwałtownym tąpnięciu w poniedziałek. Według Tomasza Czarneckiego dyrektora departamentu analiz DM BPS marazm na GPW może potrwać do końca wakacji.

Robert Gardzinski / Forum

"Na rynku dominują wakacyjne nastroje, do 14.00 obroty na spółkach z WIG20 nie przekroczyły 200 mln zł i właściwie nic się na rynku nie działo. Później atmosferę podbił komunikat dotyczący wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych. I choć to już temat dobrze rynkowi znany, to inwestorzy podchwycili tę informację, dzięki czemu spółki energetyczne były w piątek liderami wzrostów w WIG20" - powiedział PAP Biznes dyrektor departamentu analiz DM BPS, Tomasz Czarnecki.

Po otwarciu na poziomie 2.234 pkt., niemal 5 punktów powyżej poprzedniego zamknięcia, WIG20 całą sesję spędził w 10-punktowej konsolidacji. Na zakończenie sesji indeks zyskał 0,56 proc. i zamknął notowania na poziomie 2.242,41 pkt.

Kursy krajowych akcji nie nadążały za rosnącymi notowaniami na rynkach wysokorozwiniętych. Kiedy kończyły się notowania na GPW niemiecki DAX zwyżkował o 1,0 proc., a amerykańskie indeksy S&P 500 i Nasdaq Composite rosły 0,8 proc.

Senną atmosferę sesji rozruszała nieco opublikowana przed 15 informacja o zawarciu porozumienia przez PGE, Enea, Tauron, Energa i Skarb Państwa dotyczącego współpracy w zakresie wydzielenia aktywów węglowych i ich integracji w ramach Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

Kursy spółek energetycznych ruszyły w górę - na zamknięciu sesji kurs akcji PGE wzrósł 5,6 proc. do 9,084 zł, a akcje Tauronu podrożały o 3,7 proc. do 3,305 zł.

Obroty na GPW wyniosły ponad 560 mln zł, z czego 400 mln zł przypadło na firmy z WIG20. Liderem pod względem obrotów były akcje KGHM (67,7 mln zł) i PKN Orlen (44,4 mln zł).

Indeks WIG zyskał w piątek 0,46 proc. do 67.190,72 pkt., mWIG40 urósł 0,29 proc. do 4.886,43 pkt., a sWIG80 wzrósł o 0,36 proc. do 20.447,08 pkt.

W ujęciu tygodniowym WIG i WIG20 straciły 0,2-0,7 proc. i w przeciwieństwie do zagranicznych indeksów nie odrobiły strat poniesionych w poniedziałek, kiedy doszło do dość gwałtownej, globalnej wyprzedaży ryzykowanych aktywów.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

"Nie uznawałbym tego za istotny sygnał słabości naszego rynku. Jest okres wakacyjny, obroty są o połowę mniejsze. Posiadacze akcji po prostu je trzymają, a potencjalni nabywcy mogą obawiać się na przykład niskiej płynności. Taki stan może potrwać na GPW do końca sierpnia" - ocenia Tomasz Czarnecki.

Z 15 indeksów branżowych na wartości w piątek zyskało 9. Liderem wzrostów był WIG-Energia (+3,9 proc.), a ponad 2 proc. wzrosły także WIG-Media i WIG-Górnictwo.

Poza energetyką wśród liderów wzrostów w WIG20 znalazły się JSW i KGHM, których akcje zwyżkowały po 2,42 proc.

Notowania żadnej ze spółek z WIG20 nie spadły o więcej niż 1 proc.

W mWIG40 wzrostem o niemal 10 proc. do 269 zł wyróżniły się akcje Comarchu. Notowania znalazły się na najwyższym poziomie w historii.

Trzeci raz z rzędu, tym razem o 4,2 proc. do 204 zł, wzrosły notowania akcji Datawalk, notując kilkumiesięczne maksimum.

Ponad 3 proc. zyskały także notowania Enei i Amiki, a po wzroście o 2,8 proc. do 124,4 zł historyczne maksimum wyrównała Wirtualna Polska.

Po stronie spadków liderem były Azoty, których notowania spadły o 5,9 proc. do 30,1 zł i były najniższe od czterech miesięcy. Inwestorzy tradycyjnie wyprzedają akcje firmy, kiedy drożeją notowania gazu, głównej pozycji kosztowej w rachunku wyników Azotów.

W gronie spółek z sWIG80 o ponad 4 proc. zwyżkowały notowania dwóch firm: Forte i Quercusa. Odkąd w poniedziałek wieczorem Forte poinformowało, że EBITDA spółki w II kwartale wyniosła 52 mln zł i była wyższa niż przed rokiem o 373 proc., notowania urosły niemal 24 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane