Spokojne otwarcie tygodnia

Łukasz Bugaj, CFA DM BOŚ
opublikowano: 09-10-2017, 17:07
aktualizacja: 09-10-2017, 17:08

Drugi tydzień miesiąca z reguły jest najspokojniejszym na rynkach finansowych. Wynika to z przerwy w publikowaniu ważnych danych makroekonomicznych. Inwestorzy analizują więc już poznane informacje oraz czekają na następne. Dzisiaj nałożyło się na to święto w kilku centrach finansowych, co prowadziło do spokojnej sesji.

W Azji po tygodniowej przerwie ponownie co prawda otwarto rynek w Chinach, ale aktywności inwestorów to nie zwiększyło, gdyż Japonia oraz Korea Południowa dzisiaj świętowały. Z kolei za oceanem Wall Street funkcjonowała połowicznie, jako że z uwagi na Dzień Kolumba ważny rynek obligacji był zamknięty. Jeżeli dodamy do tego puste kalendarium, to niska zmienność głównych indeksów nie mogła specjalnie dziwić. Nastroje nie były złe, gdyż wspierane były przez dwa czynniki. Pierwszy wiązał się z napiętą sytuacją w Katalonii, gdzie w czasie weekendu doszło do dużych demonstracji przeciwko odłączeniu regionu od Hiszpanii. Pozwoliło to na zwyżki akcji hiszpańskich i wsparło niemieckiego DAX-a w ustanowieniu nowych historycznych rekordów. O hurraoptymizmie nie było jednak mowy, gdyż względnie udany był tylko początek sesji, po którym nastał marazm. Drugi czynnik wiązał się z Koreą Północną, gdyż obawiano się kolejnego wystrzału rakiety w trakcie weekendu. Do tego na szczęście nie doszło, co pozwoliło otworzyć się amerykańskim indeksom Nasdaq oraz DJIA na nowych historycznych maksimach. Jednak podobnie jak to miało miejsce w przypadku niemieckiego DAX-a, ciężko było o kontynuację po wyższym otwarciu.
Na tym tle pozytywnie wyróżniał się rynek polski, choć tyczyło się to wyłącznie spółek największych. Te średnie oraz przede wszystkim najmniejsze pozostawała słabsze. Dzisiaj najsłabiej radziły sobie spółki biotechnologiczne po tym jak Selvita otrzymała od amerykańskiej Agencji do spraw Żywności i Leków nakaz zawieszenia badania klinicznego w ramach projektu SEL24. Indeks sWIG80 stracił kolejne 0,3% i coraz bardziej oddala się od poziomu 15 000 pkt. Na tym tle duże spółki były niemalże lustrzanym odbiciem, gdyż WIG20 zyskał 0,8% i otarł się o psychologiczny poziom 2500 pkt. Była to trzecia z rzędu udana sesja dla krajowych blue chipów, co oznacza przełamanie wcześniejszej negatywnej korekcyjnej passy. Niestety nie dopisały dzisiaj obroty, które były bardzo niskie i w tym kontekście wpisywały się w spokojną atmosferę panującą dziś na świecie.
              

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, CFA DM BOŚ

Polecane