Spokojne otwarcie tygodnia na rynku akcji

Łukasz Stefanik, Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 25-10-2021, 16:59

Mieszane nastroje, z jakimi mieliśmy do czynienia podczas sesji azjatyckiej, przełożyły się także na sentyment w Europie. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu nie wykazywały większej zmienności i poruszały się bez wyraźnego kierunku.

Pod koniec dzisiejszego handlu nie widać przewagi kupujących, czy sprzedających. Niemiecki DAX, jak i londyński FTSE100 zyskują zaledwie 0,3%, podczas gdy francuski CAC40 traci 0,3%. Pod kreską znajdziemy także indeksy ze Szwajcarii, Portugalii czy Belgii. Jeśli chodzi z kolei o Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, obserwujemy umiarkowanie pozytywne nastroje. Na pół godziny przed zamknięciem handlu, indeks dwudziestu największych spółek dodaje 0,32%. Patrząc na poszczególne spółki z WIG20, najlepiej radzą sobie akcje JSW i PKN Orlen, gdzie obserwujemy około 3% zwyżkę. Najmocniej tracą z kolei akcje Allegro, które kontynuują negatywną passę z ubiegłego tygodnia i tracą dziś 3,5%.

Jeśli chodzi natomiast o indeksy z USA, obserwujemy podobne nastroje jak pod koniec minionego tygodnia. Godzinę po rozpoczęciu handlu za oceanem, główne indeksy giełdowe są notowane na plusie, niemniej zmienność pozostaje ograniczona. Indeks S&P500, jak i Dow Jones notowane są w rejonach historycznych maksimów.

O ile dziś kalendarz makro jest właściwe psuty, to inwestorzy będą się skupiać na trwającym sezonie publikacji wyników kwartalnych. Ten tydzień jest szczególnie istotny, ponieważ swoje raporty opublikują takie firmy jak Microsoft, Apple, Alphabet i Amazon. Dziś po zamknięciu handlu poznamy dane finansowe Facebooka.

Poniedziałkowa sesja przebiega dość spokojnie, jednak w tym tygodniu spodziewamy się większych ruchów na rynku akcji. Przed nami bowiem sporo publikacji danych makroekonomicznych. W czwartek poznamy dane o inflacji z Niemiec, a także PKB za trzeci kwartał z USA. W piątek opublikowany zostanie z kolei wskaźnik inflacji PCE ze Stanów zakończonych, na który Fed zwraca często uwagę. Ponadto Europejski Bank Centralny, Bank Japonii oraz Bank Kanady zdecydują w najbliższych dniach o poziomie stóp procentowych. Należy także pamiętać o trwającym sezonie publikacji wyników z Wall Street. Z pewnością czeka nas więc ciekawy tydzień.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane