Spokojne wzrosty na Wall Street

WST
opublikowano: 09-10-2009, 22:09

Ostatnia sesja tygodnia na amerykańskich giełdach nie zmieniła obrazu rynku. Ciągle przewagę mają na nim optymiści. Po  spokojnej zwyżce wskaźnik DJ IA znalazł się na najwyższym poziomie od  października 2008 r.

Dobrych nastrojów nie był w stanie nawet zepsuć komunikat Fed, w którym nie wykluczono podwyżki stóp procentowych. Najwyraźniej inwestorzy uznali, że to jeszcze dosyć odległy czas. Ich uwagę przykuwały przede wszystkim doniesienia ze spółek i rekomendacje analityków.

Szef Rezerwy Federalnej zakomunikował, że w przypadku pokazania się jednoznacznych sygnałów trwałej poprawy kondycji amerykańskiej gospodarki trzeba będzie liczyć się z zacieśnieniem polityki monetarnej. Ostatnie dane makro nie sygnalizują jednak jeszcze takiego „zagrożenia”.

W piątek z istotniejszych wskaźników makro opublikowana została wartość deficytu handlowego za sierpień. Obniżył się on do 30,71 mld USD i okazał się niższy niż zakładali specjaliści.

Tym razem relatywnie udany dzień miały spółki reprezentujące sektory zaawansowanych technologii. Zwyżkował m.in. kurs akcji IBM, któremu rekomendację z „neutralnie” do „pozytywnie” podnieśli analitycy Barclays. W średniej Dow Jones rosły też notowania Hewlett-Packard. Na szerszym rynku wyróżniały się walory Google. Specjaliści z Credit Suisse Group podwyższyli cenę docelową akcji lidera wyszukiwarek internetowych z 475 do 600 USD.

Również w przypadku Research In Motion, producenta popularnego komunikatora BlackBerry o aprecjacji przesądzili analitycy. Tym razem z Robert W. Baird & Cp, którzy zalecieli „przeważanie” akcji wobec wcześniejszego zalecenia „neutralnie”.

Z kolei Deutsche Bank wsparł notowania papierów AK Steel. Sugeruje zakup akcji czwartego pod względem wielkości koncernu metalurgicznego w USA. Poprzednio zalecano „trzymanie” tych akcji.

Na finiszu sesji indeks Dow Jones notował wzrost o 0,8 proc. S&P500 o 0,7 proc. zaś Nasdaq o 0,56 proc. W skali tygodnia wskaźnik blue chipów zyskał 4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Spokojne wzrosty na Wall Street