Czytasz dzięki

Spokojne zwyżki cen złota po wtorkowej przecenie

  • Materiał zewnętrzny
opublikowano: 08-10-2020, 11:22

Złoto zostało mocno przecenione we wtorek, jednak od wczoraj prym na rynku tego kruszcu wiedzie z powrotem strona popytowa. Na razie jednak zwyżki są relatywnie niewielkie, a inwestorzy wyczekują kolejnych istotnych informacji, które mogłyby być impulsem do wyraźniejszego trendu na rynku kruszcu.

Obecnie brak zdecydowania inwestorów na rynku złota wynika ze zróżnicowanych doniesień z amerykańskiej polityki i gospodarki. Chociaż Donald Trump odrzucił negocjacje w sprawie kolejnego dużego planu stymulacyjnego, to jednocześnie napisał, że Kongres powinien zatwierdzić częściowe wsparcie, obejmujące m.in. linie lotnicze i małe biznesy.

Z kolei minutki Fed wczoraj nie rozjaśniły dalszych planów w zakresie polityki monetarnej tej instytucji. Fed jednak dał do zrozumienia, że spodziewa się kolejnej stymulacji fiskalnej w USA jeszcze w bieżącym roku, ponieważ dotychczasowe wsparcie nie jest wystarczające.
Im większy zakres programów stymulacyjnych, tym lepiej dla złota. Takie działania osłabiają bowiem dolara amerykańskiego, a to pozytywnie przekłada się na notowania kruszcu jako zabezpieczenia przed inflacją. Warto jednak zaznaczyć, że wpływ programów stymulacyjnych na rynek złota jest dwutorowy – im bardziej wspierana jest gospodarka, tym większy apetyt na ryzyko panuje wśród globalnych inwestorów, co z kolei częściowo ogranicza potencjał zwyżkowy cen złota, uznawanego raczej za bezpieczną przystań, zyskującą na wartości w okresach nastawienia risk-off.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Polecane