Czytasz dzięki

Spokojny początek sesji na GPW

(Artur Szymański)
opublikowano: 19-08-2005, 11:30

Zgodnie z oczekiwaniami, na warszawskiej giełdzie niewiele się dzieje. Indeks największych spółek oscyluje wokół poziomu wczorajszego zamknięcia. Obroty w pierwszych 60 minutach nie przekroczyły 100 mln zł.

Zgodnie z oczekiwaniami, na warszawskiej giełdzie niewiele się dzieje. Indeks największych spółek oscyluje wokół poziomu wczorajszego zamknięcia. Obroty w pierwszych 60 minutach nie przekroczyły 100 mln zł.

Inwestorzy w Warszawie znajdują się między młotem a kowadłem. Z jednej bowiem strony indeksy giełd zachodnioeuropejskich notują przyzwoite wzrosty po około 0,6 proc., lecz z drugiej strony – węgierski BUX traci już około 1,4 proc. W tej sytuacji nasi gracze nie bardzo wiedzą w którą stronę podążyć.

Kilka minut po otwarciu indeksy nieco straciły na wartości, ale za moment równie szybko wyszły na plus. Długo jednak nad kreską się nie utrzymały i znów zjechały nieznacznie poniżej wczorajszego zamknięcia. Atmosfera póki co jest w miarę spokojna, nie widać oznak aktywności największych inwestorów.

Wydaje się, że więcej argumentów przemawia za kontynuacją korekty dziś i w następnych dniach. Możliwość pokonania tegorocznych szczytów oddala się coraz bardziej. Biciu rekordów nie sprzyja kończący się sezon publikacji wyników za II kwartał oraz zbliżający się termin wyborów parlamentarnych.

Wartość obrotów na akcjach spółek z WIG20 w pierwszej godzinie piątkowej sesji jest wprawdzie nieco wyższa niż w poprzednich dwóch dniach, ale 85 mln zł to ciągle bardzo mało. Ponadto, wynik ten zawyża umówiona transakcja pakietem 63 594 akcji BZ WBK. Akcje „poszły” po cenie 107,5 proc., co wygenerowało jednorazowy obrót prawie 13,7 mln zł.

Z grona gigantów najlepsze jak na razie wrażenie sprawia PKO BP, którego akcje drożeją o ponad 1 proc., jednak przy zaledwie 10-mln obrocie. Na przeciwnym biegunie znajduje się Pekao SA, które wprawdzie zaczęło dzień na plusie, ale kurs szybko zjechał na około 1-proc. minus. Trzeci dzień z rzędu natomiast traci kurs PKN Orlen, słabną też MOL i Lotos.

W gronie mniejszych spółek zwraca uwagę około 6-proc. strata kursu Opoczna. To reakcja na wczorajszą informację o tym, że Pioneer Pekao IM zmniejszył udział w kapitale spółki do 4,86 proc. O 3,5 proc. natomiast idzie w górę kurs Polcoloritu, którego prezes kupił w czwartek pakiet 44 tys. walorów spółki po średniej cenie 2,39 zł za sztukę. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane