Spokojny początek sezonu wynikowego

Łukasz Bugaj, CFA, DM BOŚ
opublikowano: 21-07-2016, 19:24

Ostatnie dni stoją pod znakiem wzrostowych sesji na warszawskim parkiecie i dzisiaj ta pozytywna passa była kontynuowana.

W segmencie blue chipów zwyżki pozostają jednak niewielkiej skali, a szczodrzej obdarowanymi pod względem ich dynamiki pozostają podmioty z sektora małych bądź średnich spółek.

Inwestorzy wciąż żyją echami brytyjskiego referendum i dzisiaj doświadczyliśmy jego wpływu na dwóch frontach. Pierwszy wiązał się z pozytywną wiadomością związaną z odrobieniem całości po-Brexitowych strat przez indeks spółek średnich. Dzisiaj zresztą wyróżniał się on pozytywnie na tle rynku i kończąc sesję wzrostem o 0,7% pokonał maksima z referendalnego czwartku. Tym samym po małych spółkach, teraz średnie już z nawiązką odrobiły pamiętne straty doświadczone w wyniku Brexitu. Drugą kwestią powiązaną z głosowaniem w Wielkiej Brytanii było posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego i jego reakcje na powstały wzrost niepewność. Oczekiwano utrzymania łagodnego nastawienia i co do zasady rzeczywiście tak było. Tym niemniej szef EBC, podobnie zresztą jak wcześniej Bank Anglii, dość ostrożnie podszedł do wszelkich minorowych prognoz i niechętny był do składania deklaracji podjęcia rychłych działań dla wsparcia wzrostu gospodarczego. Pod tym względem można mówić o lekkim rozczarowaniu, gdyż nie do końca spełniają się wizje szybkiej reakcji banków centralnych na wzrost globalnej niepewności. Te jak widać utrzymują dość wyważoną postawę, co oczywiście nie oznacza, że należy wykluczać podjęcia nowych monetarnych działań. Z pewnością jednak Mario Draghi nie będzie chętny do obniżki stóp, gdyż byłoby to niekorzystne dla banków. Można się spodziewać innych działań wspierających ten sektor i dzisiaj szef EBC zasugerował możliwość powstania funduszu finansowego ze środków publicznych, który pomagałby w rozwiązaniu problemu dużej liczby złych kredytów w systemie bankowym strefy euro. To ucieszyło akcjonariuszy europejskich banków. 

Na lokalnym podwórku ważniejsze były inne kwestie, takie jak początek sezonu wynikowego czy silne napływy do funduszy rynków wschodzących. Pierwszą spółką raportującą wyniki za miniony kwartał był PKN Orlen i jego rezultaty przyjęte zostały dość chłodno. Lepiej na rynek wpływają największe od września 2013 roku napływy do funduszy działających na rynkach wschodzących. To oznacza, że część kapitału trafia nad Wisłę, choć kolejne silne spadki w Turcji dzisiaj nie wspierały naszego parkietu na wzór zachowania z poniedziałku. Sesja była raczej spokojna, a ostateczne wzrosty indeksu WIG wyniosły skromne 0,3%. Tym samym sezon wynikowy rozpoczął się spokojnie i pod wpływem globalnych nastrojów.                  

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, CFA, DM BOŚ

Polecane