Spółka bez prawa do własnych akcji

Albert Stawiszyński
14-12-2005, 00:00

Z reguły spółka akcyjna nie może nabywać własnych akcji. Są jednak wyjątki.

Czytelnik „Pulsu Biznesu” napisał w liście do redakcji: „Jestem akcjonariuszem w jednej ze spółek akcyjnych. Czy spółka może nabywać własne akcje?”.

Nie może. Kodeks spółek handlowych (w art. 362 par. 1 i 3) zabrania nabywania własnych akcji przez spółkę, a także ustanawiania na nich zastawu na rzecz spółki.

— Zakaz ten ma chronić interesy wierzycieli, gdyż nabycie własnych akcji mogłoby spowodować, że faktyczny kapitał spółki byłby niższy. Służy także uniemożliwieniu manipulowania ceną akcji, co jest dość powszechne w publicznym obrocie — mówi Rafał Rąpała, wspólnik z kancelarii Kochański Brudkowski i Wspólnicy.

Zakaz stosuje się także do nabywania akcji własnych spółki dominującej przez spółkę lub spółdzielnię zależną. Dotyczy on także osób działających na ich rachunek.

Prawo przewiduje jednak kilka wyjątków.

— Można nabyć własne akcje, aby zapobiec grożącej spółce szkodzie. Ponadto zakaz nie obejmuje kupna akcji, które mają być zaoferowane pracownikom lub osobom, które były zatrudnione w spółce lub spółce z nią powiązanej przez co najmniej trzy lata. Wtedy łączna wartość akcji nie może przekroczyć 10 proc. kapitału zakładowego — wyjaśnia Rafał Rąpała.

Należy dodać, że własne akcje można kupić w drodze sukcesji uniwersalnej (np. przez przejęcie innej spółki, która jest właścicielem naszych akcji) oraz w celu ich umorzenia, co uczyniła m.in. Agora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Spółka bez prawa do własnych akcji