Spółka eCard wdrożyła 3D Secure

Kamil Kosiński
opublikowano: 27-08-2003, 00:00

Sklepy internetowe, które autoryzują transakcje za pośrednictwem spółki eCard, przestały ponosić odpowiedzialność za oszukańcze transakcje. Firma wdrożyła technologię 3D Secure w zakresie systemów Visa i MasterCard.

Jedną z największych barier ograniczających rozwój handlu internetowego są obawy związane z bezpieczeństwem transakcji. Aby je zminimalizować, organizacje wydające karty Visa i MasterCard zaczęły więc lansować technologię 3D Secure.

Sprowadza się ona do tego, że każdej karcie zostaje przypisany drugi PIN używany wyłącznie w transakcjach internetowych. Dotychczas podawało się w takich przypadkach tylko numer karty i jej termin ważności. Obie te informacje są widoczne na plastiku. Kartą mógł się więc posłużyć każdy, komu wpadła w ręce. Nowy kod ma gwarantować, że w transakcjach internetowych kartą posługuje się wyłącznie osoba go znająca, a więc właściciel karty.

Największe polskie centrum autoryzacji transakcji internetowych, jakim jest eCard, wdrażanie nowego zabezpieczenia rozpoczęło już kilka miesięcy temu. Od 26 maja 2003 r. obejmuje ono transakcje kartami Visa. 20 sierpnia 2003 r. dołączyły do nich MasterCardy.

— System 3D Secure nie obejmuje transakcji kartami American Expres i Dinners Club. Na razie tych organizacji w ogóle jednak nie obsługujemy, choć przygotowujemy się do obsługi American Express— informuje Piotr Kaczanowski, dyrektor handlowy eCardu.

Sami właściciele plastikowych pieniędzy z logo Visa i MasterCard na nowej technologii na razie jednak nie skorzystają. Musieliby się bowiem udać do banków, które wydały im karty, i poprosić o nadanie osobistego kodu, czyli rejestrację w systemie 3D Secure. Tyle że żaden polski bank tego nie zrobi, bo nie wdrożył jeszcze tego systemu. Jedynie sklepy internetowe korzystające z usług eCardu już mogą korzystać z dobrodziejstw związanych z nową technologią.

— Dotychczas odpowiedzialność za oszukańcze transakcje spoczywała na sklepie. Jeżeli jednak płatność jest inicjowana w technologii 3D Secure, ale ostatecznie realizuje się ją tradycyjnie tylko dlatego, że bank wydający kartę jeszcze nie wdrożył tego zabezpieczenia, to odpowiedzialność finansowa przechodzi na bank. Zgodnie z zasadami Visy i MasterCard, po wdrożeniu 3D Secure przez centrum autoryzacyjne każda transakcja jest domyślnie inicjowana w tej technologii — tłumaczy Piotr Kaczanowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Spółka eCard wdrożyła 3D Secure