Spółka Elona Muska wysłała satelity do przekazu Internetu

opublikowano: 24-05-2019, 08:24

Z Cape Canaveral wystartowała rakieta Falcon 9, która wyniosła 60 satelitów systemu Starlink, mającego udostępnić Internet w miejscach, gdzie dostęp do sieci jest trudny lub niemożliwy.

SpaceX poinformował, że po wyniesieniu ładunku rakieta Falcon 9 wylądowała na platformie na morzu. Spółka Elona Muska około godzinę po starcie poinformowała iż satelity zostały rozmieszczone zgodnie z planem.

youtube.com

SpaceX podkreślił, że była to największa pod względem wagi ładunku misja wykonana przez spółkę. Satelity ważyły 18,5 ton.  

Elon Musk informował, że sześć kolejnych misji wynoszących po 60 satelitów pozwoli na początkową aktywację systemu Starlink. Dwanaście pozwoli na „znaczące pokrycie” obszaru udostępnienia Internetu. Docelowo system ma składać się z 12 tys. satelitów. Ok. 4,4 tys. mają znajdować się na orbicie między 550 km a 1325 km od Ziemi, a 7,5 tys. na orbicie między 335 km a 355 km.

Musk planuje, że Starlink zapewni mu pieniądze do finansowania misji na Marsa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane