Spółką kwartału został Budimex

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 29-03-2011, 00:00

W naszym subiektywnym rankingu spółek wyróżniliśmy także Getin Holding i branżę chemiczną

Co kwartał, w specjalnym dodatku "Wyniki spółek giełdowych", tworzymy nasz subiektywny ranking. Zasady się nie zmieniają. Oceniamy w nim jakość wyników. Nagradzamy spółki, które na to zasłużyły, i przypominamy największe rozczarowania. Wybieramy najlepszą spółkę kwartału, blue chipa, branżę oraz wpadkę. Wyboru dokonuje dział Inwestor "PB" ze spółek nominowanych przez dziennikarzy. Ważnym dla nas kryterium doboru, oprócz oczywiście jakości wyników, jest także reakcja rynku na raporty.

Tytuł najlepszej spółki kwartału przyznaliśmy Budimeksowi. Budowlana spółka dobrymi wynikami w IV kwartale zakończyła bardzo udany 2010 r. Sukces Budimeksu docenili także maklerzy, analitycy i doradcy inwestycyjni w rankingu Giełdowa Spółka Roku 2010, który na zlecenie "Pulsu Biznesu" tworzy TNS Pentor. W ogólnym zestawieniu Budimex zajął 8. miejsce i był w ścisłej czołówce w kategorii "Kompetencje zarządu". To zdecydowało, że został bohaterem IV kwartału.

.

W naszym subiektywnym rankingu Budimex w głosowaniu wyprzedził Police, Impela oraz Optimusa.

Police błysnęły wynikami, a kurs rośnie w tempie ekspresowym. Wyniki Impela w 2010 r. okazały się rekordowe w dwudziestoletniej historii spółki. Optimus to lider tegorocznych wzrostów. Inwestorzy liczą, że CD Projekt, część Optimusa, przyniesie wielomilionowe zyski dzięki grze komputerowej "Wiedźmin 2".

W kategorii blue chipów uznaliśmy, że na wyróżnienie najbardziej zasługuje Getin Holding. Grupa kontrolowana przez Leszka Czarneckiego wykazała bardzo wysoką dynamikę zysków. W kategorii nominowanych zalazła się też jeszcze jedna instytucja finansowa. To BRE Bank, który także zaskoczył rynek dobrymi wynikami. Miniony rok i IV kwartał generalnie był udany dla banków. Wśród nominowanych znalazły się jeszcze dwie spółki surowcowe — KGHM oraz PKN Orlen. Pierwsza korzysta z bardzo wysokich cen miedzi. W całym 2010 r. zarobiła na czysto ponad 4,5 mld zł. Natomiast PKN Orlen wypracował w ubiegłym roku najwyższy od pięciu lat zysk operacyjny oraz netto.

Przyznając chemii tytuł branży kwartału raczej nie mieliśmy wyjścia. Giełdowy indeks tej branży deklasuje wskaźniki innych sektorów. W IV kwartale 2010 r. i w I kwartale 2011 r. WIG-Chemia może pochwalić się ponad 30-procentowym wzrostem. Drugi w kolejności WIG-Paliwa wzrósł o 13 proc. w każdym z tych kwartałów. Wyróżnienie należy się także branży informatycznej, która wychodzi z cienia, oraz bankom, które cały czas zaskakują dobrymi wynikami.

Za wpadkę kwartału uznaliśmy kiepskie wyniki i tąpnięcie kursu CEDC, producenta alkoholi. Żółtą kartkę przyznaliśmy Erbudowi, który nie sprostał oczekiwaniom rynku. W IV kwartale zanotował wysoką stratę i w całym 2010 r. miał dużo niższy zysk, niż prognozowali analitycy. Upomnie-nie należy się także Gantowi za mocne ścięcie prognoz.

JUŻ PISALIŚMY

Wyniki nadal zaskakują analityków

"PB" z 24 marca 2011 r.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że wyniki polskich firm w IV kwartale 2010 r. nie dają powodów do obaw o przesilenie na rynku akcji. Tak wynika z analizy raportów 70 spółek, dla których obliczono średnią prognoz analityków biura maklerskich. Aż 60 proc. z nich uzyskało wynik netto lepszy od prognozowanego przez analityków. To podobny wynik jak kwartał wcześniej. Aż sześć spółek przynajmniej o 10 proc. pobiło prognozy na przychodów, zysku operacyjnego i zysku netto. To Getin Holding, GTC, Famur, Asseco BS, Budimex i Rafako.

Nagrodzeni i nominowani za wyniki z IV kwartału 2010 r.

Branża kwartaŁu

Chemia

To niekwestionowany lider na giełdzie w ostatnich miesiącach. Tylko w tym roku indeks WIG-Chemia zyskał ponad 30 proc. i na razie pod względem stopy zwrotu deklasuje inne subindeksy. Najlepsza w tym roku ze spółek chemicznych zyskała na wartości już 60 proc. To Police. W parze z dynamicznym wzrostem kursów spó-łek chemicznych idzie wyraźna poprawa wyników. W IV kwartale lepszymi wynikami od oczekiwań rynkowych popisali się: Azoty Tarnów, Police i Synthos.

Nominowani:

IT, banki

Spółka kwartału

Budimex

W ubiegłym roku budowlana grupa wypracowała rekordowe wyniki na wszystkich poziomach i zdecydowanie wyróżniała się w branży. Przychody i zyski wzrosły w dwucyfrowym tempie. W 2010 r. Budimex podpisał 65 umów wartości blisko 5,4 mld zł. Na koniec 2010 r. portfel zamówień osiągnął wartość prawie 7 mld zł. Budimex planuje wypłatę sowitej premii. Stopa dywidendy może wynieść blisko 10 proc.

Nominowani:

Police, Impel, Optimus

Blue chip kwartaŁu

Getin Holding

Finansowa grupa popisała się w czwartym kwartale wyraźnie lepszym zyskiem netto, niż w oczekiwał rynek (było 150 mln zł, analitycy prognozowali 86 mln zł). Spółka kontrolowana przez Leszka Czarneckiego zaimponowała także wysoką dynamiką zysku (+223 proc.). Lepszy od oczekiwań okazał się także wynik odsetkowy i wynik z tytułu prowizji. Ten rok ma być dla grupy okresem dalszego dynamicznego rozwoju organicznego, wpieranego strategicznymi akwizycjami. Analitycy stawiają na Getin Holding także w tym roku. Pisaliśmy o tym już 10 marca, gdy w "PB" ocenialiśmy wyniki banków w tym roku.

Nominowani:

KGHM, BRE Bank, PKN Orlen

Wpadka kwartału

CEDC

Po raporcie z IV kwartału 2010 r. kurs akcji CEDC spadł o ponad 40 proc. Kiepskie wyniki producenta wódek w IV kwartale były konsekwencją splotu wielu niekorzystnych zdarzeń, w tym jednorazowych. Firma miała problemy produkcyjne w Rosji, bo przez dwa tygodnie nie otrzymywała znaków akcyzowych. To odbiło się na marżach. Spółka musiała też odpisać aż 132 mln USD wartości niektórych polskich marek (chodzi głównie o Absolwenta). W sumie w 2010 r. firma miała 711,5 mln USD przychodów i 92,9 mln USD straty netto.

Nominowani:

Gant, Erbud

Tegoroczni faworyci analityków:

Perspektywiczne banki

Marcin Materna

Millennium DM:

Kredyt Bank, ING BSK Bank Handlowy Getin Holding

Maciej Barański

DM BZ WBK:

PKO BP, Getin Holding, Baml BPH

Marcin Jabłczyński,

DB Securities:

PKO BP Getin Holding

Źródło: "PB" z 10 marca

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane