Spółka matka SVB złożyła wniosek o ochronę przed wierzycielami

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 17-03-2023, 14:18
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

SVB Financial Group, firma macierzysta upadłego Silicon Valley Banku, którego bankructwo wywołało chaos na rynkach, również zwróciła się do sądu z wnioskiem o ochronę przed wierzycielami. Tzw. Chapter 11 został złożony w sądzie w Nowym Jorku.

Sophie Park

W zgłoszeniu SVB FG podała, że wartość aktywów i pasywów sięga w każdym z przypadków nawet 10 mld USD.

Według stanu na 31 grudnia 2022 r. będąca w stanie upadłości spółka macierzysta posiadała około 2,3 mld USD w gotówce, 500 mln USD w papierach wartościowych i 475 mln USD w innych aktywach. Miała też około 3,4 mld USD długoterminowego zadłużenia.

Bankructwo Silicon Valley Bank, komercyjnego banku ze słynnej kalifornijskiej Doliny Krzemowej, który posiadał szeroką bazę klientów i koncentrował się na start-upach technologicznych doprowadziło do prawdziwej paniki na rynkach kapitałowych.

Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) oceniła, że SVB jest największym bankiem, który upadł od ponad dekady, z łącznymi aktywami o wartości około 209 mld USD na koniec ubiegłego roku.

Jest to również drugi co do wielkości bank, który znalazł się pod zarządem komisarycznym FDIC, zaraz za Washington Mutual, który upadł w 2008 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane