Spółka może zacząć działać

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 15-02-2006, 00:00

Mimo zastrzeżeń części wierzycieli sąd zatwierdził układ Mostostalu Zabrze. Spółka czekała na to dwa miesiące.

Zabrzański holding może reaktywować działalność operacyjną. Postanowienie gliwickiego sądu okręgowego nie jest prawomocne, ale zwieńcza długotrwałą batalię spółki o przetrwanie. Postępowanie układowe obejmuje zadłużenie spółki na łączną kwotę 115 mln zł. Wierzytelności mają być zredukowane o 40 proc. oraz zamienione na akcje Mostostalu Zabrze.

Wierzyciele Mostostalu Zabrze przyjęli układ jeszcze w połowie grudnia ubiegłego roku. Jednak sąd dotychczas odraczał dwukrotnie decyzję o ostatecznym uprawomocnieniu porozumienia. Zwłoka miała związek z zarzutami zgłoszonymi przez belgijską firmę Vlassenroot, największego, pozaukładowego wierzyciela emitenta (posiada wierzytelności na kwotę przekraczającą 28 mln zł i są one zabezpieczone na majątku zabrzańskiej firmy) i jego doradcę finansowego Sovereign Capital. Ich zdaniem, bez porozumienia z nimi spółka nie byłaby w stanie realizować warunków układowych. Tymczasem przedstawiciele zabrzańskiego emitenta wskazywali, że ten wierzyciel nie uczestniczy w wynegocjowanym układzie, więc jego uwagi są bezzasadne i nie mogą wpływać na rozstrzygnięcie sądowe. Wygląda na to, że sąd przyznał rację Mostostalowi. Jednocześnie sąd oddalił wniosek największego wierzyciela pozaukładowego i Kredyt Banku o ustanowienie rady wierzycieli.

Vlassenroot ma możliwość odsprzedać wierzytelności Mostostalu Zabrze. Według informacji prasowych Zbigniew Opach, największy akcjonariusz Mostostalu, negocjuje odkupienie długów spółki od Belgów. Jednocześnie systematycznie skupuje on długi od innych wierzycieli. Ostatnio nabył je od Elwo, spółki zależnej Rafako. W ubiegłym roku z kolei przejął długi zabrzańskiej firmy od Banku Handlowego i BGŻ. Łącznie posiada już wierzytelności spółki na kwotę sięgającą 80 mln zł. Jednocześnie wraz z podmiotem zależnym Inwestycje II kontroluje ponad 37 proc. kapitału akcyjnego Mostostalu.

Układ Mostostalu Zabrze to dobra wiadomość dla giełdowych inwestorów, którzy czekali na tę informację od tygodnia. W tym czasie kurs wzrósł ponaddwukrotnie. Wczoraj na zamknięciu sesji za walor płacono 3,19 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spółka może zacząć działać