Spółka pozwała Fox News i prawników Trumpa, żąda 2,7 mld USD

opublikowano: 05-02-2021, 17:42

Spółka Smartmatic USA żąda 2,7 mld USD odszkodowania za naruszenie dobrego imienia od Fox News, a także byłych prawników Donalda Trumpa: Rudy’ego Giulianiego oraz Sidney Powell, informuje The Independent.

W liczącym 248 stron pozwie Smartmatic USA zarzuca Fox News, Giulianiemu oraz Powell, że wielokrotnie twierdzili iż spółka spiskowała z socjalistycznym rządem Wenezueli w celu sfałszowania wyników wyborów prezydenckich w 2020 roku na korzyść Demokraty Joe Bidena.

Smartmatic USA zapewniało technologię elektronicznego głosowania w hrabstwie Los Angeles. Dominion Voting Systems, które zapewniło ją w 24 stanach i także było oskarżane przez stację sprzyjającą Trumpowi oraz jego prawników o udział w sfałszowaniu wyborów, złożyło już wcześniej pozwy domagając się od Guilianiego i Powell po 1,3 mld USD odszkodowania.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Smartmatic USA twierdzi, że skutki oskarżeń okazały się dla niego dewastujące. Pracownikom spółki grożono śmiercią. Zagrożone są kontrakty. Spółka oszacowała, że z powodu fałszywych oskarżeń straci nawet 690 mln USD zysków w okresie pięciu następnych lat. Wydatki na odparcie fali cyberataków oszacowała na 4,7 mln USD.

The Independent przypomina, że oskarżenia zwolenników Trumpa wobec Smartmatic USA bazowały na tym, że Antonio Mugica, założyciel i szef spółki jest Wenezuelczykiem, a początkowy sukces spółki przypisywany jest dużym kontraktom, które otrzymywała od rządu nieżyjącego już dyktatora Wenezueli Hugo Chaveza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, The Independent

Polecane