Spółka puchnie od zamówień

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 18-02-2004, 00:00

Portfel integratora rośnie jak na drożdżach, spółki zależne dają sobie coraz lepiej radę, a w kasie nie brakuje gotówki.

Koniec 2003 roku okazał się bardzo dobry dla Comarchu, krakowskiej spółki informatycznej. Dzięki temu zamknęła rok rozrachunkowy najwyższym w historii zyskiem, sięgającym 12,298 mln zł. Ze wstępnych danych wynika też, że grupa zanotowała w 2003 r. 250 mln zł przychodów, a zysk zwiększył się o 100 proc. do 8,5 mln zł.

Ten rok ma być dla spółki jeszcze lepszy. Tempo wzrostu zarówno na poziomie sprzedaży, jak i zysku powinno wynieść 20 proc.

— Pierwszy kwartał potwierdza te założenia — mówi Janusz Filipiak, szef i główny akcjonariusz spółki.

W 2004 r. Comarch wchodzi z portfelem zamówień szacowanym na prawie 100 mln zł.

— To stanowi 35-proc. wzrost w porównaniu z początkiem 2003 r. Na uwagę zasługuje też ponad 400-proc. wzrost zamówień eksportowych — tłumaczy Rafał Chwast, wiceprezes do spraw finansowych.

Coraz lepiej mają się też spółki zależne. Portal Interia. pl zmierza ku rentowności, a platforma do handlu rolno-spożywczego Net-Brokers już w 2003 r. zarobiła 1,5 mln zł.

W kasie Comarchu jest obecnie ponad 50 mln zł. Zdaniem prezesa, oznacza to, że spółka nie tylko nie musi szukać kapitału na rynku, ale wręcz planuje go oddawać. To znaczy, że pod uwagę brane jest wykupienie obligacji, jakie spółka wyemitowała przed dwoma laty.

Wartość emisji to 40 mln zł, a koszt jej obsługi wynosi 11 proc. rocznie. Sporo.

— Środki z obligacji miały posłużyć na przejęcia krajowych spółek, ale nic ciekawego nie udało się znaleźć — wyjaśnia Janusz Filipiak.

Prezes daje mniej więcej 50 proc. szans na to, że Comarch wypłaci w tym roku dywidendę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spółka puchnie od zamówień