Spółki związane z Kąkolewskim nie płacą odsetek od obligacji

opublikowano: 10-07-2018, 10:48
aktualizacja: 10-07-2018, 12:55

Hussar Gruppa, transportowa spółka, należąca do rodziny Kąkolewskich, przestała wypłacać odsetki od obligacji - wynika z informacji portalu Obligacje.pl. Zobowiązań nie reguluje też GB Managers.

Hussar Gruppa nie przekazała w ubiegłym tygodniu odsetek od obligacji serii 11HG36. Papiery te sprzedawano w sierpniu 2016 r., a kupon wynosił do tej pory 8 proc. (odsetki płacono co miesiąc).  Więcej w portalu obligacje.pl>>

Zobacz więcej

fot. Grzegorz Kawecki

Problemy z obsługą zadłużenia ma też GB Managers, spółka, poprzez którą Konrad K. (były prezes GetBacku), a także Paweł Trybuchowski i Mariusz Brysik dokonali wykupu menedżerskiego akcji windykatora. 

Paweł Trybuchowski, który jest wiceprezesem GB Managers, przyznaje, że spółka ma problemu z regulowaniem zobowiązań odsetkowych i wykupem obligacji.

Jak podkreśla menedżer, po aresztowaniu Konrada K. (to prezes GB Managers, a także były prezes GetBacku), nie ma on możliwości realnego zarządzania firmą, bo zgodnie ze statutem, tylko prezes może jednoosobowo reprezentować spółkę.

- Na kontach i w kasie spółki nie zastałem żadnych środków mogących realizować spłaty odsetek jak i bieżące wykupy.  Wolne środki jakimi spółka dysponowała zostały ulokowane w pożyczkach, których zapadalność nie jest skorelowana z kalendarzem wykupów i płatności odsetek. Jak tylko ustanowię jednoosobową reprezentacje dla spółki, niezwłocznie przystąpię do renegocjacji tych umów - zapewnia Paweł Trybuchowski.

Jego zdaniem, dla GB Managers kluczowe znaczenie miało pominięcie przy wypłacie i podziale kwoty 370 mln zł, pozyskanej ze sprzedaży akcji GetBacku w ubiegłorocznej ofercie publicznej. Akcje sprzedawała spółka DNLD, której największym akcjonariuszem jest fundusz Abris. 

- Największą inwestycją spółki GB Managers jest pożyczka udzielona spółce AdValue Association SCSp w kwocie 6 mln EUR na zakup udziałów w Spółce DNLD Limited Partnership z siedzibą na Jersey – pośrednim akcjonariuszu GetBacku. Pośredni udział AdValue w akcjonariacie GetBacku przed IPO wynosił 2,96 proc., niestety przy sprzedaży akcji w IPO konsorcjum – bez zgody ze strony Advalue - ominęło mniejszościowego akcjonariusza przy wypłacie i podziale kwoty 370 mln zł. AdValue SCSp utraciło korzyść gotówkową w wysokości około 10,9 mln zł. Aktualnie po IPO wyliczony udział w DNLD wynosi 3,95 proc. - dodaje Paweł Trybuchowski, który do grudnia 2017 r. był wiceprezesem GetBacku.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu